Gyurcsány Ferenc;Altus;

Dobrev Klára és férje, Gyurcsány Ferenc. A Magyar Nemzet szerint Brüsszelt nem nagyon érdekli, hogy Gyurcsány felesége vezeti a

- Altus-ügy: Gyurcsányt "megvédte" a Magyar Nemzet

Bár fideszesek szerint még nincs lezárva az Altus-ügy, sőt tele van kérdőjelekkel Gyurcsány feleségének uniós pályázatok elemzésével foglalkozó cége, a Magyar Nemzet mai címlapján  mégis azt jelentette ki, hogy Brüsszel szerint nincs is Altus-ügy. Egy Európai Bizottsághoz közeli forrás úgy nyilatkozott a lapnak, hogy nem tekinthető lezártnak az Európai Bizottság szempontjából az Altus Zrt.-ügy, ugyanis soha nem is volt nyitva.

Hiába fejezi ki egyre több kormánypárti politikus aggodalmát az Altus Zrt. uniós megbízásával kapcsolatban, Brüsszel egyelőre hallgat. A jelek arra utalnak, az Európai Bizottságot nem nagyon érdekli, hogy Gyurcsány Ferenc felesége vezeti a kiválasztott céget, nem akarják visszavonni a megbízást - indult a Magyar Nemzet szerdai vezércikke. 

Jakub Adamowicz, az EB regionális politikáért felelős szóvivője megismételte a lapnak, hogy az Altus Zrt. nem végez auditálási tevékenységet az Európai Bizottság megbízásából. A cég által vezetett nemzetközi konzorciumot az EB illetékes főigazgatósága nyilvános pályázat nyomán választotta ki azzal a céllal, hogy készítsen tanulmányokat a felzárkóztatási és regionális politika további alakításával összefüggésben - nyilatkozta a szóvivő.

Kedden Pelczné Gáll Ildikó fideszes európai parlamenti (EP) képviselő egy budapesti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy nagy csend övezi az Altus ügyét, az ugyanis még a céget - a 2014-2020-as EU-s fejlesztési forrásokat érintő rendszerbeli változások értékelésével - megbízó Európai Bizottság jelzőrendszerének érdeklődését sem keltette fel. Pedig számos kérdés merült fel - folytatta -, például az, hogyan lehet, hogy "egy olyan cég kap ötmillió eurós megbízást, amelyiknek erős pártpolitikai kötődése van". Szerinte az ügyben felsejlik a tiltott pártfinanszírozás lehetősége. A lap szerint Pelczné Gáll Ildikó nyilatkozata szintén azt bizonyítja, hogy Brüsszel a látszat szerint nem kíván érdemben foglalkozni a magyar kormány által megfogalmazott aggályokkal.

Korábban Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő is kétségeit fejezte ki az Altus megbízásával kapcsolatban. Deutsch ugyanis az elmúlt időszak legnagyobb vihart kavart európai szintű botrányának nevezte, hogy egy aktív ellenzéki pártpolitikus cége kapott megbízást egy "kiszervezett" európai közfeladat ellátására. Szerinte az Európai Bizottságnak azonnal fel kell mondania a Gyurcsány Ferenc magántulajdonában álló Altus Zrt.-vel kötött, 1,5 milliárd forint értékű szakértői szerződést, miután - Deutsch szerint - az az európaellenes sztereotípiákat erősíti.

Deutsch csípősen bírálta az EB-t Altus-ügyben
Deutsch - cseppet sem szokatlanul - keresetlen megfogalmazása szerint az Európai Bizottság a "legalapvetőbb szabályait köpi szemen", amikor a pártatlanság és összeférhetetlenség követelményeit felrúgva, két évig napi 3 millió forintos napidíjat biztosít Gyurcsány Ferenc négy alkalmazottat foglalkoztató családi vállalkozásának. Deutsch beszélt arról is: az Európai Bizottság "állítólag" nyílt eljárásban, "állítólag" több pályázó közül, "állítólag" megfelelő szakmai előkészítést követően választotta ki az Altus Zrt.-t a Brüsszelhez jóváhagyásra küldött tagállami operatív programok ellenőrzésére.
A politikus még április végén jelezte: kérdéssel fordultak az Európai Bizottsághoz annak kiderítésére, hogy tudtak-e Gyurcsány Ferenc magáncégének finoman fogalmazva patyolat tisztának semmiképpen sem nevezhető - fogalmazott Deutsch - múltjáról, a privatizáció zegzugos időszakában betöltött szerepéről, tucatnyi korrupciós és korrupciógyanús ügyről, amiben az Altus Zrt. egyébként érintett".



Az MSZP budapesti elnöke Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter fellépését kéri a XVIII. kerületi Cséry-telepi környezetszennyezés megszüntetése érdekében.