vérdíj;Iszlám Állam;

- 20 millió dolláros vérdíjat tűztek ki a terroristákra

Nem kevesebb, mint 20 millió dolláros (mintegy 5,5 milliárd forint) vérdíjat tűzött ki az Obama-kormányzat az Iszlám Állam (IS) négy vezetőjének fejére. 

Az Irak és Szíria területének jelentős részét ellenőrzése alá vont, szélsőséges muzulmán szervezet négy vezetőjét terrorcselekmények kitervelésével és elősegítésével vádolják. Abd al-Rahman kézre kerítéséért 7, Tarkhan Batirasviliért és Abu Mohammed al-Adnaniért 5, Tarik bin-al-Tahar al-Harziért pedig 3 millió dolláros jutalom járna annak, aki az elfogásukhoz vezető információval szolgálna.

A washingtoni külügyminisztérium közleménye szerint mind a négy férfi az IS befolyásos vezetője, Adnani például a szervezet hivatalos szóvivője. Al-Harzi is fontos célpont, az amerikaiak gyanúja szerint ő koordinálja az öngyilkos merényletek kivitelezését.

Az IS tavaly nyár óta egy sor iraki nagyvárost is uralma alá hajtott, s komoly anyagi eszközökkel rendelkezik hadjárata folytatásához. További veszélyt jelent, hogy külföldről is sok ezer radikális csatlakozott soraihoz. Fegyveres akcióik sok ezer halálos áldozatot követeltek, s noha nyugati szövetségesek amerikai vezetéssel hónapok óta légitámadásokkal igyekeznek erőiket visszaszorítani, néhány kisebb részsiker – például Tikrit visszafoglalása – ellenére mindeddig nem tudták megtörni előrenyomulásukat.

Vizsgálják a texasi szálat

Bár a Fehér Ház kedden terrorista merényletkísérletnek minősítette a texasi Dallasban történt lövöldözést, Josh Earnest szóvivő ugyanakkor túl korainak nevezte, hogy egyértelműen állást foglaljanak abban a kérdésben, az Iszlám Állam közvetlen szerepet játszott-e a támadásban. FBI-tisztviselők elismerték, korábban látókörükbe került a két lövöldöző, akik életüket veszítették a Mohamed-karikatúrakiállítás elleni akcióban, de sem Elton Simpsont, sem Nadir Saadit nem tekintették "nagy veszélyt képviselő" személynek.

Többezer hozzájuk hasonló, a radikális iszlámmal szimpatizáló személyt tartanak nyilván az Egyesült Államokban. Richard Burr republikánus szenátor, a washingtoni szenátus hírszerzési bizottságának vezetője azt nyilatkozta, egyelőre nincs olyan szál, amely közvetlenül az IS-hez kötné a merénylőket.



Újabb, biztos jele az Egyesült Államok és Kuba közti, évtizedeken át fagyos kapcsolatok javulásának, hogy az amerikai hatóságok engedélyezték két hajózási vállalatnak kompjáratok beindítását Florida és a karibi szigetország között.