Mintegy 250 diák és tanár tüntetett tegnap délután a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium előtt, mert a fideszes városvezetés le akarja váltani az eddigi igazgatót, aki már 22 éve vezeti az iskolát. Lukács Lajos intézményvezető (és az iskola matektanára) egyedül adta be pályázatát, s akik olvasták szakmai programját, mind kiválónak tartják - írta a Népszabadság. A kecskeméti önkormányzat kormánypárti képviselői azonban úgy vélik, demokratikusabb lenne, ha több jelölt közül lehetne választani. A tegnapi tüntetésen - ahol flashmob keretében Koncz Zsuzsa Miért hagytuk, hogy így legyen? című dalát is elénekelték - a résztvevők "Je Suis Bányais Diák" és "Je Suis Lukács Lajos" feliratú transzparensekkel jelentek meg. A helyszínen tartózkodó munkatársunk szerint a tüntetés "tüzes" hangulatban zajlott. A demonstrálók azt szeretnék elérni, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) ne vegye figyelembe az önkormányzat döntését, és újból tegye meg igazgatónak Lukácsot. "Megvédjük a Bányait!" - üzenték a tüntetők.
Mindeközben a budapesti Wallenberg Szakközépiskola átszervezése megoldódni látszik. Megírtuk: a Klik április közepén előzetes egyeztetés nélkül levélben közölte az iskola vezetésével, hogy júliusig költözniük kell, mert a Ludovika téri épületre a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek van szüksége. A korábbi tervek szerint a főváros legnagyobb egészségügyi és szociális iskoláját feldarabolták volna, több mint 1200 diákját más intézményekbe tervezték szétszórni. A tanárok, diákok és szüleik ellenállása azonban meghátrálásra kényszerítette a kormányt, Balog Zoltán humánminiszter a Klik-levél érkezése után egy héttel bejelentette: valójában a kormány is azt szeretné, hogy az iskola egyben maradjon, ám a költözés elkerülhetetlen.
A Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola a VI. kerületi Rippl-Rónai József utcába költözik - erről már Halász József beszélt tegnap az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén. A fővárosi szakképzési osztály vezetője hangsúlyozta: az épület korábban is iskolaként működött, s gond nélkül elhelyezhető benne a Wallenberg összes diákja - miután felújítják, merthogy jelenleg alkalmatlan oktatásra. A bizottsági ülésen nem esett szó arról, hogy a felújítás mennyi ideig tart majd, és hogy addig mi lesz a Wallenberg diákjaival, tanáraival, csupán annyit tudni, hogy "a céldátumról még tartanak az egyeztetések". Mint kiderült, a Klik sem tud sokat: telefonos megkeresésünkre azt a választ kaptuk, forduljunk az Emmi-hez, mert az átszervezés nem a Klik hatáskörébe tartozik. Az Emmi sajtóosztályán közölték: nem tudnak konkrétumokat mondani, keressük inkább a fővárosi önkormányzatot - itt email-ben várták kérdéseinket, válasz lapzártánkig nem érkezett.
Mendrey László szerint - aki szintén részt vett a tegnapi ülésen - a felújítás akár egy-másfél évig is elhúzódhat. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke elmondta: a költöztetés valószínűleg várat magára. "Ez nem olyan, mint egy lakáscsere. A Wallenberg mostani épületét kimondottan az egészségügyi szakképzésre alakították ki , az új helyen a szükséges feltételeket is biztosítani kell". Az ülésen szó esett a XV. kerületi Neptun Általános Iskoláról is, amelyet ugyancsak be akar záratni a kormány, ezzel kapcsolatos terveiket pedig szintén az utolsó pillanatban közölték az iskola vezetőivel, tanáraival és a szülőkkel. Az ügy pikantériája, hogy az intézményben 69 speciális nevelési igényű, valamint 71 beilleszkedési, tanulási és magatartási zavarral küzdő gyerek tanul, az ő költöztetésük pedig nem lenne problémamentes. Mendrey szerint ebben az ügyben "parasztvakítás folyik", a Klik még az iskolával kapcsolatos konkrét adatokat sem ismeri, és azt sem tudni, pontosan ki kezdeményezte a Neptun bezárását - a Klik és a XV. kerületi önkormányzat egymásra mutogat.
"Mi a helyzet a korábban felmerült magyar-kínai két tannyelvű iskolával, lehet-e annak az elképzelésnek köze az átszervezéshez?" - kérdezte Kunhalmi Ágnes (MSZP) bizottsági alelnök a tegnapi ülésen. A kínai iskoláról manapság valóban keveset hallani, és ez még inkább megerősíti a gyanút, hogy "ingatlanmutyi" áll a háttérben, s a kerület fideszes vezetésének csupán az iskola területére fáj a foga. A Neptun tanárai és szülői közössége azonban továbbra is harcol az iskoláért, csütörtök délután pedig fekete leplet borítanak az iskola előtti önkormányzati táblára, amelyen büszkén hirdetik: az intézményben új műfüves pálya épül.