A természeti csapás által súlyosan érintett Katmandu-völgy az ősi ázsiai civilizációk találkozási pontja, ahol mintegy 130 fontos történelmi emlék, hindu és buddhista zarándokhely található. Az UNESCO eddig négy templomot és három palotát vett fel a világörökségi listára, amelyek közül több megsérült a hatalmas földmozgásban.
Katmanduban romba dőlt a város egyik jelképe, a kilencszintes Darahara torony: a 62 méteres épületből mindössze egy néhány méteres csonk maradt, a romok több tucatnyi - egyes becslések szerint akár 200 - embert temettek maguk alá. A Darahara, amelyet 1832-ben építettek őrtoronynak, a főváros egyik meghatározó látványosságának számított, amelyet turisták kilátóként használtak.
Súlyos károk keletkeztek a nepáli főváros központjában lévő ősi buddhista és hindu templomokban és történelmi palotákban is: jelentések és fotók tanúsága szerint a Durbar téren és környékén álló XVI. századi épületegyüttes számos tagja romba dőlt, Nepál egyik legnagyobb pagodájából, a Kaszthamandapból például gyakorlatilag csak fatörmelék maradt.
- A Durbar tér, a palota és a Darahara torony minket képviseltek, Nepál kultúráját és szépségét képviselték, és most mind eltűntek. Örökségünk elvesztése még nehezebbé teszi az emberi életek elvesztésének feldolgozását" - mondta Luxmee Mahardzsan, a Himalayan Times újságírója a PTI indiai hírügynökségnek.
Megsérült a majomtemplom néven ismert Szvajambhunat buddhista templomegyüttes is, amely Katmandutól nyugatra, egy dombtetőn fekszik. A buddhizmus egyik legfontosabb helyszínének számító komplexum ezen kívül azért népszerű a turisták körében, mert egyik szárnyában szent majmok laknak.
A BBC tudósítása szerint gondok vannak a segélyadományok bejuttatásával, a nepáli vámkezelés lassúsága miatt. Az ENSZ az ügyintézés gyorsítását kérte a nepáli hatóságoktól, mivel egyre több adomány halmozódik fel a katmandui repülőtéren, miközben tömegek várakoznak a segélyek megérkezésére. Ugyanakkor a nepáli kormány tagjai is bírálták az ENSZ-et a segélyadományok lassú szállítása miatt, illetve azok összetételével sem teljesen elégedettek: tonhal és majonéz helyett inkább gabonafélékre, sóra és cukorra számítanak.
A 7,9-es erősségű április 25-i földrengésben több mint 7000 ember vesztette életét. Ez volt a legsúlyosabb ilyen katasztrófa az országban az utóbbi 81 évben. A földrengés a Katmandu-völgyben rengeteg házat a földdel tett egyenlővé, a Himalájában pedig lavinákat indított el.