Paks;talajvíz;

FOTÓ: Népszava

- Méterekkel csökkenhet a talajvíz Paksnál

Nyilvánosságra hozta, és az interneten megjelentette a paksi atomerőmű új blokkjainak építéséről és üzemeltetésről szóló 2200 oldalas környezeti hatástanulmányt a projekttársaság – mondta Aszódi Attila kormánybiztos. Az atomerőmű építésének egyik előfeltétele a környezetvédelmi engedély megszerzése, amelynek keretében az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. még 2012-ben lefolytatott egy előzetes konzultációt hazai és külföldi partnerek bevonásával.

A projekttársaság és a kormányzat úgy döntött, hogy felkeresi az atomerőművet körülvevő negyven települést, és első kézből informálja a lakosságot – emlékeztetett a kormánybiztos. Elmondása szerint a fórumokon közel háromezren vettek részt. A kormánybiztos jelezte, hogy az eljárás keretében május 7-én Pakson közmeghallgatást tartanak, ahol a környezetvédelmi hatóság szervezésében adnak tájékoztatást a projektről, a hatásairól. A bejelentkező tíz európai országban is szerveznek szakértői konzultációkat, és ahol igénylik, közmeghallgatást is.

Aszódi Attila szerint a környezeti hatások nagyon korlátozottak. A működés során egyedül a Dunába kibocsátott meleg víznek lesz érdemi hatása, de ahogy ezt a hatástanulmány is alátámasztja, „az erőmű üzemeltethető úgy, hogy ezek a hatások korlátozottak és kontrollálhatók maradjanak”, a folyó élővilága nem változik meg. A kibocsátott melegebb víz a mostani erőműhöz hasonlóan csak valamennyivel hosszabb területen, körülbelül 11 kilométeren keresztül lesz 2,5 fokot meghaladóan érzékelhető, utána annyira visszahűl, hogy a különbség már nem számottevő – vázolta a kormánybiztos, és hozzátette, hogy az építés során számolni kell némi zaj- és porhatással, valamint a telephelyen körülbelül három méterrel csökkenni fog a talajvízszint, mert a munkagödrökbe beszivárgó talajvizet ki kell szivattyúzni. Az átmeneti talajvízszint-csökkenés azonban nem haladja meg a természetes okokra visszavezethető szintingadozás mértékét. Ezt leszámítva érdemi környezeti hatása az építkezésnek nem lesz – húzta alá a szakember.

A blokkok elkészülte, azaz 2026 utáni időszakról Aszódi Attila azt mondta, hogy az atomerőművi blokkok a normál működésük során nem fognak érdemben kibocsátani légszennyező anyagokat. A levegőt a dízelgenerátorok időnként szükségessé váló, rövid idejű tesztelése nyomán éri kisebb terhelés, de ennek hatásai a hatástanulmányban bemutatott eredmények szerint a telephelyre korlátozódnak.

Paksi hír az is, hogy a pécsiek véleménye és megkérdezése nélkül nem épülhet a jövőben semmiféle atomhulladék-tároló a Mecsekben – közölte a város polgármestere. Páva Zsolt örömének adott hangot, hogy ezt Orbán Viktor is megerősítette kedden, a baranyai megyeszékhelyen tett látogatásán. "A miniszterelnök világosan és egyértelműen fogalmazott: a majdani tároló ügyében nem a kormány, hanem az emberek döntenek majd - mutatott rá. Páva tudatta, hogy már felvették a kapcsolatot a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft.-vel annak érdekében, hogy hitelesen tudják tájékoztatni a pécsieket a több mint húsz éve folyó kutatásokról és a jelenlegi, legfrissebb információkról.

A megszabott határidő utolsó napján, április 30-án a magyar kormány benyújtotta Brüsszelnek a konvergencia-programot, amelyből kiderül, hogy idén és jövőre nem, de - a következő választásokra tekintettel - 2017-ben és 2018-ban jelentős adócsökkentést terveznek. A közalkalmazotti bérek emelését ugyan nem tervezik, viszont a nyugdíjasok jövőre is csekély, 1,6 százalékos járadékemelésre számíthatnak.