Borgőzős vágyálmok: Lázár lebuktatta a Tiborcz-gyarapodást
„Valaki valahol, valamilyen borgőzős éjszaka elhatározta, hogy megpróbál éket verni közém és a miniszterelnök közé” – reagált Lázár arra a kérdésünkre, hogy igaz-e, hogy személyesen ő lépett közbe egy, az Orbán Viktor veje, Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Elios Zrt. által elnyert közbeszerzési eljárásba. Ezt a sztorit péntek délelőtt írta meg a Direkt36, ám Lázár lapunknak cáfolta, állította nem igaz, hogy közbeavatkozott volna, s nem lehet ilyen híresztelésekkel „bekavarni” az ő és Orbán viszonyába. Mindezzel a Miniszterelnökséget vezető miniszter közvetve elismerte, hogy a kormányfővel ápolt személyes és munkaviszonyában nagyon is számítana, ha Orbán vejének üzleti érdekeltségeit felülvizsgálná a Miniszterelnökség, sőt, a kancelláriaminiszter lényegében azt is beismerte, hogy Tiborcz érdekeltsége gyarapodásának hátterében a kormányfő állhat. Lapunk kérdésére ugyanis, hogy itt Orbán veje elleni lépésről volt-e szó, Lázár azt válaszolta, hogy érti az „ékverési” szándékot, de a konfliktus „borgőzös vágyálom marad”, többek között azért, mert éket verni csak egyenlő partnerek közé lehet, de ő Orbánnak csak beosztottja. Ráadásul Lázár szerint az is mutatja, hogy ez mennyire nem valósul meg, hogy a miniszterelnök egyre több feladattal és bizalommal tiszteli meg. Szerinte a jászberényi közbeszerzés ügyében csak annyi történt, hogy minden kiírást megvizsgáltak, és mivel minden kiírás más, most másmilyen döntést hoztak. De ebben a Miniszterelnökségnek amúgy sem az Elios Zrt.-vel van ügye, hanem Jászberény városával – zárta szavait.
Habony és Lázár jóban vannak a Házban
A társadalmi együttélésünk is remek, jó a viszonyom Habony Árpáddal – mondta lapunknak a Miniszterelnökséget vezető miniszter, akit arról faggatunk, hogy ha nincs jogviszonya a Miniszterelnökségnek Habony Árpáddal, akkor mégis milyen jogalapon kapott állandó parlamenti belépőt.
Lázár János ugyanis mai kormányzati tájékoztatóján röviden kitért egy múlt heti kérdésre, miszerint az Orbán dolgozószobájába és a Fidesz-frakcióülésekre bejáratos Habony Árpád átesett-e nemzetbiztonsági átvilágításon. Lázár utánanézett, és „napiHabony-ügyként” bejelentette: „Habony nem esett át C-típusú átvilágításon”. Ez ugyanis szerinte csak a Miniszterelnökségen dolgozóknak, s a kormánytagoknak kötelező, de Habony ugyebár semmilyen hivatalos kapcsolatban nincs Orbánnal vagy a kormánnyal. „Ő nem a kollégánk, neki nem kötelező” – fogalmazott, hozzátéve a tanácsadónak nincs jogviszonya a kormánnyal. Lázár azt is mondta, hogy Habony messze nem rendszeres látogatója a Fidesz-frakcióüléseknek, csak a siófoki és a hajdúszoboszlói kihelyezett frakcióülésen vett részt. A Népszava ezután tudakolta a tárcavezetőtől, hogy mindezek nyomán mégis hogyan adhatott ki a Lázár-tárca állandó parlamenti belépőt Habonynak. Megírtuk ugyanis, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes december végén - Szabó Szabolcs (Együtt) független országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában - tudatta, hogy Habony Árpád rendelkezik állandó fényképes belépővel az Országház épületébe. Egy közérdekű adatigénylésre adott válaszában az Országgyűlés Hivatala pedig azt a tájékoztatást adta, hogy Habonynak a Miniszterelnökség kezdeményezésére van belépési engedélye az Országházba. Ezután az Országgyűlés Hivatal több hírportál megkeresésére egy olyan törvényi rendelkezésre hivatkozott Habony belépési engedélye kapcsán, amely az úgynevezett szakértői belépőkről szól. Ezekkel "a Köztársasági Elnöki Hivatal, a Miniszterelnökség, a minisztériumok és egyéb központi államigazgatási szervek országgyűlési ügyekkel foglalkozó munkatársai" léphetnek be az Országgyűlés épületébe. Magyarán Habony vagy a Miniszterelnökségnek dolgozik, vagy törvényi felhatalmazás hiányában járkál ki-be a Házba. Minderre Lázár érdemben nem reagált, szerinte ugyanis az újságírók is jogviszony nélkül rendelkezhetnek állandó belépővel a Házba, ami nem igaz – minden egyes esetben külön engedélyt kell kérni erre azoknak az újságíróknak, akik nem rendelkeznek valamelyik frakciótól, vagy kormányszervtől úgynevezett „szakértői” belépővel. Az újságírók állandó belépési engedélyét először 2010-ben csak nem újították meg, később pedig visszavonták, s mióta Kövér László a házelnök, esetenkénti belépési engedéllyel jut csak be a sajtó az Országházba. Habonynak ezzel szemben bármikor bejárása van az épületbe, s így vélhetően Orbán dolgozószobájába is.
Menekült a kancelláriaminiszter is – az érdemi válaszadás elől
Kérdésünkre Lázár János nem tudott beszámolni egyetlen, a hódmezővásárhelyi menekültszállás nyomán kialakult, konkrét problémáról sem, noha korábban azt állította: naponta kapja a jelzéseket a menekült státuszért folyamodók megnövekedett érkezésével összefüggő problémákról a választókörzetében. „A társadalmi együttélés szabályainak nem tudnak megfelelni” – ismételgette a Miniszterelnökséget vezető miniszter, de nem volt hajlandó példát mondani erre, csupán arra invitálta munkatársunkat, hogy menjen el vele Hódmezővásárhelyre, s hallgassa meg a helyieket, vagy forduljon a Csongrád megyei Rendőr-főkapitánysághoz.
Lázár egyébként a menekültügy kapcsán arról beszélt heti szokásos tájékoztatóján, hogy azért kell társadalmi párbeszédet (értsd: nemzeti konzultációt – a szerk.) folytatni ebben a kérdésben, mert megsokszorozódott a menekültstátuszért folyamodó bevándorlók száma, s ez szerinte komoly társadalmi fenyegetettséget jelent, hiszen komoly problémák vannak a menekültekkel. Erre szerinte csak az ő választókörzetében tucatnyi példát lehetne felhozni. Noha idevágó kérdéseink elől tehát kitért, Lázár azt hangsúlyozta: nem magyar, hanem európai vita zajlik a menekültkérdés kezeléséről, hiszen a probléma uniós szintű. Az Orbán Viktor arcképével és aláírásával postázott, kifejezetten gyűlöletkeltő konzultációs kérdőív tartalmáról a miniszter egyetlen szót sem ejtett, s hárította a párt- és frakciótársa, a fideszes Pósán László idevágó nyilatkozatának rasszista voltára tett kérdést is.