Oroszország;NATO-parancsnok;ukrán válság;

- NATO-parancsnok: az oroszok egy újabb támadásra készülhetnek

Az orosz csapatok arra használták fel a kelet-ukrajnai harcok csillapodását, hogy térhódításaik védelmén túl egy újabb támadáshoz átcsoportosítsák erőiket - jelentette ki csütörtökön Philip Breedlove amerikai tábornok, a NATO európai erőinek parancsnoka az amerikai szenátus katonai bizottságának meghallgatásán.

Az "orosz csapatoknak" a NATO-parancsnok általi emlegetése újabb megnyilvánulása annak, hogy Washingtonban a kelet-ukrajnai lázadókat és keleti támogatóikat újabban "egyesített orosz-szakadár erőkként" emlegetik. Breedlove változónak és törékenynek nevezte az ukrajnai helyzetet és a helyszíni amerikai hírszerzési kapacitás növelését sürgette annak érdekében, hogy jobban ki lehessen ismerni Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékait a térségben.

"Az orosz hadseregnek az elmúlt egy év során Ukrajnában és a tágabb értelemben vett régióban végrehajtott műveletei arra mutattak rá, hogy kritikus rések vannak a hírszerzési információgyűjtés és az elemzés terén" - mondta a tábornok. Breedlove szerint több orosz hadgyakorlat váratlanul érte a NATO-t és az ukrajnai orosz szerepvállalás felmérésére vonatkozó képesség ma is nagyon korlátozott. Rámutatott, hogy az Oroszországhoz értők száma csökkent a hírszerzésben, amely az iraki és az afganisztáni háborúra összpontosította a figyelmét. 

"Nem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy mi lesz Oroszország következő lépése és nem tudjuk teljes mértékben felfogni Putyin szándékait. Azt tehetjük, hogy tanulunk a tetteiből. Amit látunk, azok Oroszország növekvő katonai képességei, a hadsereg jelentős modernizálása és az ambiciózus stratégiai szándék" - jelentette ki. Az ukrán kormány ellen harcoló kelet-ukrajnai egységek integrált haderőként való kezelése révén az Egyesült Államok nagyobb felelősséget kíván róni a harcokért Oroszországra. Ez a megközelítés megnehezíti Moszkva számára, hogy rávegye Washingtont és az Európai Uniót a gazdasági szankciók visszavonására, valamint bonyolíthatja az amerikai-orosz együttműködést az olyan, a konfliktussal összefüggésben nem álló területeken, mint a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása vagy a terrorelhárítás.

Az "egyesített orosz-szakadár erők" kifejezés használatát amerikai hivatalos személyek szerint az is indokolttá teszi, hogy egyre inkább bizonyítást nyer: az orosz és a szakadár erők együttműködnek, közös hadgyakorlatokat tartanak és közös parancsnoki struktúrával rendelkeznek, amely végeredményben Oroszországnak van alárendelve.

Mohamad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter nevetségesnek nevezte, hogy Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő bírálja az iráni atomprogramról folyó tárgyalásokat, azt hangoztatva, Izraelnek négyszáz atomtöltete van - értesült csütörtökön a Ynet, a Jediót Ahronót című izraeli újság honlapja.