hoki;jégkorong világbajnokság;Dárius Rusnák;Alekszander Ovecskinék;Petr Rosol;

Jaromír Jágr azt reméli, öt év után ismét vb-aranyat ünnepelhet a többiekkel FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/QUINN ROONEY

- Cseh sör és jégvarázs

Pénteken kezdődik meg az A csoportos jégkorong világbajnokság, s végre, mi magyarok sem előkelő idegenként szemlélhetjük a küzdelmeket, hiszen jövőre már válogatottunk is a világelitben léphet pályára. A világbajnokság esélyese a tavalyi vb győztes orosz válogatott, valamint az előkészületi meccseken jól szereplő svédek. A tavalyi olimpiai aranyérmes Kanada viszont messze nem a legjobb összeállításban lép pályára. Természetesen a házigazda csehek is a dobogó legmagasabb fokát célozták meg.

Csehországban az idősebbek körül ma is sokan idézik fel az 1985-ös jégkorong világbajnokság felejthetetlen pillanatait. Jirí Králík védéseit, a később az NHL-ben is bizonyított center, Vladimír Ruzicka góljait, Petr Rosol gólpasszait, a rozsnyói születésű Dárius Rusnák odaadó játékát. Nem is az utolsó, kanadaiak elleni meccs marad meg örökre a csehek és szlovákok emlékezetében, hanem a szovjetek legyőzése: 1985. április 29-én hatalmas csatában fektették két vállra Viktor Tyihonov verhetetlennek vélt gárdáját, amely 1978-tól sorozatban öt vb-t nyert meg.

A lebonyolítás

A vb 17 napig tart, a 16 együttest két csoportba sorolták, a világranglistán elfoglalt helyük szerint. A négy első helyezett kerül a negyeddöntőbe, s folytatja a küzdelmet kiesési rendszerben a fináléig. A találkozókat az újjávarázsolt, 17 ezer férőhelyes prágai O2 Arénában és a 9821 szurkolót befogadni képes CEZ Arénéban rendezik meg. A nyitónap rögtön igazi rangadóval kezdődik: a házigazdák a svédek ellen lépnek jégre. A finálét május 12-én rendezik meg.

A szbornaja félelmetes erejét mutatja, hogy 1963-tól 1990-ig húsz alkalommal állhatott a dobogó legmagasabb fokára, miközben a csehszlovákok négyszer, a svédek pedig egyszer (a téli olimpia évében nem rendeztek vb-t).

Azóta ez az orosz hegemónia megszűnt, 1994-től 2007-ig szégyenszemre egyetlen aranyat sem nyertek, ám az orosz profi jégkorong bajnokság, a Kontinentális Jégkorong Liga (KHL) 2009-es létrejötte óta a válogatott is mintha új erőre kapott volna.

Tavaly is Alekszander Ovecskinék diadalmaskodtak lényegében hazai környezetben a fehéroroszországi vb-n, igaz, a szurkolók öröme így sem volt teljes, hiszen előzőleg a szocsi olimpián viszont Kanada győzedelmeskedett.

Hiába erős a KHL, s választották Európa legerősebb jégkorong bajnokságának, az orosz együttes legnagyobb sztárjai az NHL-ben korongoznak. A 2014-es aranyérmes csapatból például kilencen szerepeltek a tengerentúli bajnokságban, s csak kilencen a hazaiban.

A nemzeti együttes két rangidőse a Detroitban légióskodó 36 Pavel Dacjuk, valamint a vele egyidős Andrej Markov, aki tavaly hosszabbított a Montréal Canadiensnél évi 5,75 millió eurós fizetésért. Az oroszok amúgy nem szerepeltek túl fényesen az utóbbi hetekben lejátszott felkészülési meccseken, ám ebből nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, mert az NHL-es sztárok hiányoztak a csapatból.

Apropó NHL. Mivel az alapszakasz véget ért, többen csatlakoznak majd a válogatottakhoz. Szlovénia különösen örülhet, hiszen, a kiesés elleni harcban nagyban segítheti a gárdát a Los Angeles Kings sztárja, Anze Kopitar.

A tavalyi olimpiai bajnok kanadaiak jelen állás szerint a Colorado Avalanche, a Philadelphia Flyers, a Buffalo Sabres, a Los Angeles Kings, valamint a Dallas Stars csapatainak játékosaira építhetnek, de az összetétel nagyban függ az NHL további alakulásától. Az eddig 19 benevezett játékos körül ketten újoncok: Jake Muzzin (LA Kings) és David Savard (Columbus Blue Jackets).

Az Egyesült Államok válogatottja, az összetételt böngészve, nem veszi igazán komolyan a vb-t. Az eddig nevezett 16 játékosból csak 10 NHL-es, négyen főiskolai (!) együttesből érkeznek, ketten pedig Európából: Steve Moses a helsinki Jojerit támadója, s a szintén csatár Dan Sexton a KHL-beli Nyeftohimik Nyizsnyekamszkot erősíti.

A végső győzelemre is esélyesek a svédek, akik valósággal brillíroztak a felkészülési meccseken. A skandinávok, akik tavaly a harmadik helyen végeztek Minszkben, hét NHL-sztárral állnak majd fel a kapus Jhonas Enroth (Dallas), a védő Oliver Ekman-Larsson (Arizona) és Oscar Klefbom (Edmonton), valamint a csatár Anton Lander (Edmonton), Elias Lindholm (Carolina), Joakim Lindstrom (Toronto) és Victor Rask (Carolina) személyében. A 2014-es minszki ezüstérmes Finnországhoz már csatlakozott a hátvéd Jyrki Jokipakka (Dallas), Rasmus Ristolainen (Buffalo), illetve a támadó Aleksander Barkov (Florida) és NHL-es csapattársa, Jussi Jokinen.

Szándékosan hagytuk a végére a házigazdákat. A csehek számára nyilván nem is lehet más cél, csak a világbajnoki arany. A 11 évvel ezelőtti első csehországi rendezésű (ne feledjük, az 1985-öst még Csehszlovákiában tartották meg) vb ugyanakkor nem hozott szerencsét Dominik Hasekéknek, hiszen még csak érmet sem szereztek. Azóta azonban kétszer állhattak a dobogó legmagasabb fokára: 2005-ben, Innsbruckban és 2010-ben, Kölnben.

A cseh játékosok nagyon kapósak a tengerentúlon: a szezonban 68-an képviselték az országot az NHL-ben, 2013/14-ben „csak” 33-an. A cseheknek annyira fontos a Prágában és Ostravában lebonyolítandó világverseny, hogy az igazi élő legenda, az 1972-ben született Jaromír Jágr bejelentette, korábbi terveivel ellentétben nem megy nyugdíjba, s még ezt az vb-t „bevállalja”. Rajta kívül a szintén az NHL-ben szereplő Martin Havlat, Vinny Prospal és David Viborny ostromolhatják az ellenfelek kapuját.

A védelem is stabilnak tűnik, hiszen olyan tapasztalt játékosok léphetnek majd jégre, mint Roman Hamrlík, Frantisek Keberle, vagy Jaroslav Spacek. A kapus, Tomás Vokoun is világhíres: 73-szor kezdett a Nashville Predators csapatában. A szakmai munkát Slavomír Lener irányítja, aki nagyon jól ismeri a szakma csínját-bínját: több európai klubnál is megfordult edzőként, s hét szezonon át segédtréner volt az NHL-ben, a Calgary Flamesnél és a Florida Panthernél.

A vb alatt nyilván nem kevés korsó sört legördíteni kívánó csehek számára nyilván egy álom válna valóra, ha megismételnék a 30 évvel ezelőtti csodát, s ismét hazai közönség előtt nyernék meg a világbajnokságot.

Csoportok
A csoport
Svédország, Kanada, Csehország, Svájc, Lettország, Franciaország, Németország, Ausztria.
B csoport
Finnország, Oroszország, Egyesült Államok, Szlovákia, Norvégia, Fehéroroszország, Szlovénia, Dánia.

A hétvégén kétszer is megmérkőzik Oroszország ellen a magyar férfi kézilabda-válogatott Eb-selejtezőn: ma Csehov a helyszín, majd szombaton Veszprémben találkoznak a csapatok. A tét ezúttal nem kicsi: aki több pontot szerez, már nagy valószínűség szerint csoportelsőként várhatja a 2016 januári lengyelországi kontinenstornát.