Ugyanakkor a jegybankot a jövőben nem lehetne felelősségre vonni, ugyanis döntései miatt csak olyan ügyekben lehet majd bírósághoz fordulni, ahol az MNB pénzügyi felügyeleti jogkörében eljárva határozatot hozott. Ám ha nem született döntés, mert az MNB emberei elmulasztották azt, hogy időben végezzenek ellenőrzéseket, vagy ha folytak is vizsgálatok, de azok nem zárultak elmarasztaló határozattal, akkor a bírósági útnak nincs helye. Pedig éppen most kellett volna dönteni arról, hogy az elmúlt hónapok brókerbotrányainak tanulsága nyomán a jegybank felelőssége is megállapítható legyen - mondta Tóth Bertalan. A képviselő álláspontja szerint a jegybank az elégtelen pénzügyi felügyelettel asszisztált ahhoz, hogy a bűncselekmények megvalósuljanak, vagyis mulasztásával kárt okozott a jóhiszemű ügyfeleknek.
Arra kérdésünkre, hogy mivel a jegybanktörvény módosításához kétharmados parlamenti szavazati arányra van-e szükség, mit lép az MSZP, Tóth Bertalan elmondta, hogy a Fidesz egyeztetést kezdeményezett a pártokkal, azonban a szocialisták ezeken nem vesznek részt, mert nem értenek egyet az előterjesztéssel. A frakcióvezető-helyettes a tárgyalásokon való részvétel egyik feltételeként jelölte meg, hogy Matolcsy György jegybankelnök mondjon le. Tóth Bertalan emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi jogszabályok is elegendőek lettek volna, hogy az MNB megakadályozza a bűncselekményeket. A politikus elmondta azt is, hogy újabb törvényjavaslatot nyújtanak be, hogy egy év után végre legyen felügyelőbizottsága a jegybanknak.
A szocialista politikus minderről sajtótájékoztatóján is beszélt, amire a Fidesz ismét megalapozatlan vádaskodásnak minősítette az ellenzéki képviselő által elmondottakat.