Clinton;alapítvány;

- Magyarázkodik Clintonék alapítványa

A Clinton Alapítvány cáfolja, hogy gondok lettek volna az átláthatósággal, s összeférhetetlenség történt volna, amíg Hillary Clinton állt az amerikai külügyminisztérium élén. A jótékony célokat támogató alapítvány szerint kínosan ügyeltek arra, hogy ne sértsenek törvényt. Maura Pally, az alapítvány ügyvezetője nyilatkozatban közölte, az alapítvány honlapján közzétette az adományozó államok nevét és az adományok összegét is.

A The New York Times oknyomozó írásában múlt héten azzal vádolta meg Clintonékat, hogy nem tüntették fel egy kanadai bányamágnás adományait, miközben Frank Giustra cége az Egyesült Államok legnagyobb urániumbányáját eladta az orosz atomenergia ügynökségnek. Ezt az ügyletet Hillary Clintonnak külügyminiszterként jóvá kellett hagynia. Giustra és az általa létrehozott kanadai alapítvány a Clinton Alapítvány egyik legbőkezűbb adományozója, több mint 25 millió dollárt utaltak át a Bill Clinton volt elnök által 2001-ben létrehozott jótékonysági szervezetnek. Giustra – magyarázta a Clinton Alapítvány ügyvezetője – Kanadában hozta létre saját alapítványát, az ottani szabályok pedig tiltják, hogy az adományozók nevét az illetők engedélye nélkül nyilvánosságra hozzák.

A Clinton Alapítvány ugyanakkor elismerte, hogy „hibákat követtek el” az adóbevallásuk kitöltésével, s ezeket a hibákat utólag korrigálják. A közlemény hangsúlyozza, hogy az adóbevallás összege pontos volt, csupán nem világosan választották szét, hogy mely támogatások érkeztek kormányoktól, s melyek más adományozóktól. Férje alapítványának pénzügyei kapcsán várhatóan még sok kínos kérdést kap Hillary Clinton, aki 2016-ban harcba indul a Fehér Házért.

Az Országgyűlés hétfői ülésén az interpellációk során az LMP-s  Ikotity István arra kérdezett rá, hogy a szaktárca miért titkolja el a kórházi fertőzések adatait.