Életünket hülye törvények keserítik. Nem csak én mondom, olyanok is állítják akik maguk is tevékenyen részt vettek a mindent felforgató, félreértelmezhető jogszabályok megteremtésében. Például Kósa Lajos, aki ebben a ciklusban képviselőként akar javítani a polgárok jogkövető magatartásán, ami szerinte csak 70 százalékos. Miért is? Mert a törvények 30 százaléka hülyeség - állítja a fideszes honatya négy év kormányzás után. Párttársa Lázár János kancelláriaminiszter sem marad el tőle, az év elején az Államreform 2. "bürokrácia- és adminisztrációlebontó csomag" bejelentését azzal indokolta, hogy "jóval kevesebb hülye szabály, kevesebb bürokrácia legyen az életünkben".
Feltennénk a kérdést, hogy nem jutott ez eszébe, amikor a dohány kiskereskedelmet alapjaiban felforgató trafiktörvényt kiötlötte? Túlzó, hülye intézkedései miatt elszaporodhattak a nemzeti dohányboltok elleni, nemegyszer súlyos sérüléssel járó rablótámadások. És ugyancsak rablótámadás következtében kellett meghalnia egy huszonegy éves lánynak, hogy ez társadalmi méretű felháborodásba csapjon át. A magyarázat szerint a dohánytermékeket akarta eltakarni kiskorúak tekintete elől a kormány, de hiába volt minden ellenkezés, petíció, hogy a fóliázás "felhívás a keringőre" a rablók számára. Az eset kapcsán most is csak a "megvizsgáljuk" választ sikerült kiszorítani magából a trafikok atyjának.
A kaposvári trafiktulajdonos azonban egy magasabb rendű parancsnak engedelmeskedve lépett: leszedette a fóliákat, így éjjel-nappal láthatóvá tette boltja belsejét. Ha nagy szavakat akarnánk használni, mondhatnánk, a tulajdonos erkölcsösen viselkedett. Egyszerűbben fogalmazva: megtette az első lépést afelé, amit polgári engedetlenségnek hívunk. Kérdés, mennyi követőre talál.
A kormány eddig ügyesen fordította szembe, osztotta meg a társadalom különböző csoportjait, hülye törvényei ellen - a netadót kivéve - nemigen alakult ki engedetlenségbe átcsapó országos tiltakozás. Ám érezni a feszültséget, az elégedetlenséget. Nehéz elhinni, hogy akár egy haláleset után elismerik, hibáztak, hülye törvényt hoztak. Ahogy a vasárnapi zárva tartásról, a kórházak átalakításáról vagy az iskolák államosításáról.