Bár a Földközi-tenger legnagyobb szigete földrajzilag Kisázsiához tartozik, de múltját és jelenét is a kultúrák folytonos keveredése hatja át. A ciprusiak hosszú és viharos történelmük során minden hatásból a legkellemesebbet építették be sajátos világukba. Romantikával, életörömmel, mediterrán nyugalommal élik napjaikat és a látogatókat is ez hatja át. Aranyló homokos tengerpartok és hatalmas hegyek, görög tavernák és török kávézók, angol közlekedés és közel-keleti bazárok, nyüzsgő tengerparti kavalkád és varázslatos hegyi kolostorok a szigeten.
Két dolog viszont már évezredek óta állandó: a napfény és a tenger. Cipruson márciustól november végéig nem kell fürkésznünk az eget. Az eső biztosan elkerüli a szigetet. A gyakorlott utazó akár egy kis bőröndnyi felszereléssel akár hónapokat tölthet itt. A legfontosabb kellék a napszemüveg és a fürdőruha. A víz errefelé nyaranta nagy kincsnek számít. Az ország leghosszabb folyóján – a 96 km hosszú Pediaszon – az év háromnegyed részében száraz lábbal is átkelhetünk.
A civilizáció miden korszaka hagyott valamit a ciprusiaknak, A görög mitológia szerint a sziget körüli hullámokban született a szerelem istennője Aphrodité, de már ő is láthatott volna különleges – történelem előtti - romokat. Larnaka Ciprus legősibb városa, hatezer éve alapították. Szokták a sziget kapujaként is emlegetni, hiszen nemcsak a történelmi korokban érkeztek ide hódítók és kereskedők, de a turisták ma is áradnak.
A pálmákkal szegélyezett tengerparti sétányon egész évben nagy a nyüzsgés: szinte minden napra jut valamilyen fesztivál vagy különleges rendezvény. A 25 km hosszú tengerparton biztosan találunk helyet a homokon. A kristálytiszta víz lassan mélyül, így aztán főleg az Angliából és és a skandináv országokból családostól érkező turisták kedvenc helye.
Cipruson a tengerpart közterületnek számít. Bárki ingyen leterítheti gyékényét, még a legdrágább szállodák előtti partszakaszon is. Persze valamit biztosan veszünk majd, mert a napimádó külföldiek között egész nap nyüzsögnek a helyi árusok, különlegesen édeskés fánkot, kellemesen hűvös és édes teát vagy üdítőt kínálva.
Limassol igazán sokszínű város. Hangulatában egy kis Anglia keveredik a Közel-Kelettel. A britek jelenlétét már Oroszlánszívű Richárd megalapozta, amikor 1191-ben itt vette nőül jegyesét, Navarrai Berengáriát. Elvégre Ciprus mégiscsak a szerelem szigete!. A város erődjében ma múzeum működik, amely nemcsak az angol királyról, hanem az itt megforduló velencei, oszmán és egyéb hódítókról is mesél nekünk.
A kellemes klíma miatt még a turisztikai főszezonon kívül is rengeteg angol él a városban és környékén. Sőt akkor se csodálkozzunk, ha a várostól nem messze található Akrotiri félsziget csodálatos flamingói felé autózva angol katonai rendőrök intenek le bennünket. Közel van a brit katonai bázis.
A Tróodosz hegység Ciprus legnagyobb hegyvonulata, legmagasabb pontja a Mount Olympos. Az ide vezető kanyargós út hangulatos hegyi falvaiban érdemes megállni és beszerezni a helyi specialitások közül egy kis sós halloum-sajtot, vagy a híres helyi csipkét Lefkara faluból. A hegység gazdag kulturális és természeti látványosságokban. Közülük is kiemelkedik a Kykkos-kolostor, ahol Ciprus első elnöke Makariosz érsek sírja található.
Páfosz Aphrodite városa. Itt emelkedett ki a habokból a szerelem ókori istennője és ezért zarándokolnak el a csodálatos tengerparti sziklához a romantika mai kedvelői. Ha kedvesünkkel járunk itt, mindenképpen vigyük el – lehetőleg naplementekor –. a páratlan szépségű öbölbe. A hatás biztosan nem marad el….
Párunkat persze mással is levehetjük a lábáról! Nem is a levantei kereskedők földjén járnánk, ha nem csábulnánk el egy kis vásárlásra a hangulatos óvárosokban. Bár Ciprust nem szokták az olcsó helyek közé sorolni, de egy kis alkudozással biztosan hozzájuthatunk minőségi bőrárukhoz, cipőkhöz, vagy beszerezhetjük jegygyűrűnket is a számtalan ékszerbolt egyikében A bolt tulajdonosa akár az egész készletet is a lábunkra próbálja és akkor sem sértődik meg, ha csak a legolcsóbb szandállal távozunk.
Tavasszal karnevált ősszel pedig borfesztivált rendeznek a városban. Igazán érdemes megkóstolni a kiváló ciprusi borokat, melyeknek varázserőt tulajdonítanak a helybeliek. A közelben található a Coral Bay, a búvárok paradicsoma.
Famagusta városa akár az Othelló diszlete is lehetne, velencei stílusú erkélyeivel és kanyargós utcáival, csodálatos várfalaival. Az esték hangulatához nincs fogható. Ilyenkor mindenki átadja magát a gasztronómia és a szórakozás számtalan lehetőségének. Egy igazi ciprusi buli este 11-kor kezdődik és hajnalig tart. Megkóstolhatjuk a konyha remekeit.
Az ételeknek természetesen görög vagy török neve van, de a ciprusi konyha mégis más. A mediterrán ízeket a ciprusiak keleti fűszerekkel bolondítják meg. Ha ettek már fahéjas csirkét vagy keftedest, esetleg helyi dolmadest, akkor megismerték a ciprusiak lelkét. Ciprus a varázslatos szerelem, a romantikus séták és a határtalan életöröm szigete. Kell-e más a boldogsághoz?