Kunhalmi Ágnes szavai szerint Budapest-szerte a fideszes önkormányzatok sok helyen kezdték el összevonni az óvodákat, pedig az ellen a szülők és a pedagógusok is több esetben tiltakoztak. Az ellenzéki politikus azt kérte: ne állítsanak elő ugyanolyan állapotokat az óvodákban, amilyeneket a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) létrehozásával tettek az általános iskolákban.
Kunhalmi Ágnes hangsúlyozta, hogy az összevonásokat a kormánypárti önkormányzati képviselők strukturális átalakításokkal és spórolással indokolják. Az MSZP viszont nem ért egyet azzal, ha a gyerekeken akarnak spórolni. A centralizáció miatt a "gyerekek el fognak veszni", szét fognak csúszni az egyedi pedagógiai programok, meg fog szűnni a családias hangulat - tette hozzá. Ha ma centralizálják az óvodákat és egy intézményvezetőhöz 200-300 helyett 700-800 vagy akár kétezer gyerek tartozik majd, akkor nem lehet érdemi szakmai munkát folytatni - sorolta a várható problémákat a szocialista politikus.
Molnár Gyula, a szocialisták XI. kerületi elnöke azt mondta, a helyi önkormányzat a múlt héten "meglepő, váratlan és semmivel sem magyarázható" döntést hozott, ugyanis sem a választási kampányban, sem a képviselő-testület megalakulása utáni üléseken nem volt szó arról, hogy egy köznevelési koncepciót készítenek, amellyel átalakítják az óvodai rendszert. A döntéssel huszonhárom intézmény helyett nyolcat hoztak létre és ezt követően már ki is írták ezek élére a pályázatokat. Az MSZP szerint ez súlyosan törvénysértő, emiatt a párt megteszi a jogi lépéseket, mert egy intézmény nem egy határozattal, hanem az alapító okirat elfogadásával jön létre - közölte.
A politikus azt mondta, hogy az átalakításokat indokolva az önkormányzati többség pénzügyi okokra hivatkozott, ugyanis előbb 80, majd később 30-40 millió forintos megtakarításról beszéltek, ugyanakkor a képviselő-testület többsége a kiemelt rendezvényekre fordítható összeget 70 millióról 105-re emelte.
Kunhalmi Ágnes másik témára áttérve közölte: az MSZP üdvözli, hogy a felsőfokú végzettségű bölcsődei dolgozókra kiterjesztik a pedagógus-életpályát. Ez viszont csak valamivel több mint nyolcszáz embert érint, miközben a bölcsődékben dolgozóknak több mint a 75 százaléka még mindig a létminimum alatt keres - hívta fel a figyelmet. A szocialisták ezért azt követelik, hogy az összes pedagógiai munkakörben dolgozó, gyermekneveléssel foglalkozó bölcsődei és óvodai alkalmazott bérét emeljék fel. Emellett felszólított arra, hogy ezekben az intézményekben hajtsanak végre szakmai pedagógiai reformot is.
A politikus végül azt kérte, hogy ne kerüljenek át a Klikhez a gyakorló iskolák.