A Pentagon múlt héten jelentette be, hogy az azonosítatlan tetemeket, testrészeket tartalmazó koporsókat kihantolják, és egy hawaii laboratóriumban DNS-vizsgálatnak vetik alá az elesett katonák földi maradványait. „A törvényszéki orvosszakértői tudomány és technológia hatalmas fejlődésen ment keresztül, s a családok által szolgáltatott információk alapján ma már lehetőség van a név nélkül eltemetett katonák azonosítására” – közölte Robert Work helyettes védelmi miniszter. A védelmi minisztérium második embere világossá tette azt is, természetesen ilyen hosszú idő elteltével nem ígérhetik, hogy valamennyi áldozatot teljes bizonyossággal azonosítják, de szeretnék, ha minél több elesett tengerész és tengerészgyalogos földi maradványait vissza tudnák juttatni a még élő leszármazottaknak, hogy ők megadhassák nekik az évtizedekkel korábban elmaradt végtisztességet.
Pearl Harbor máig feldolgozatlan sokk az amerikai fegyveres erők, s az egész Egyesült Államok számára. Több mint 2400 amerikai katona esett el, majdnem 1200-an megsebesültek, amikor 1941. december 7-én a japán hadiflotta és légierő rajtaütésszerű támadást hajtott végre a csendes-óceáni kikötőben állomásozó amerikai erők ellen. Az amerikai haditengerészet öt csatahajót (USS Arizona, USS California, USS Nevada, USS West Virginia, USS Oklahoma) veszített el, további három súlyosan megrongálódott, három cirkáló és három romboló is komoly sérüléseket szenvedett. Ezen felül a japán támadásban az amerikaiak 188 repülőgépét megsemmisítették, 155-öt jelentősen megrongáltak.
Bár két előzetes figyelmeztetés is jelezhette volna, hogy valami készül, de végül az amerikai erőket mégis készületlenül érte a japán támadás. Egyes elméletek szerint a washingtoni kormányzat hírszerzési értesülések alapján ugyan pontosan tudta a várható japán agresszió időpontját, de szándékosan nem riadóztattak. A Fehér Háznak – így e teória – a Pearl Harbor-i katasztrófára volt szüksége ahhoz, hogy az amerikai közvéleménnyel elfogadtassa az Egyesült Államok belépését a második világháborúba. Feljegyzések szerint a japán nagykövet az offenzíva előtt át akarta nyújtani a hadüzenetet Washingtonban, de erre végül csak a Pearl Harbor-i csapást követően került sor. Tokiót azzal vádolták, hogy hadüzenet nélkül intézett támadást az Egyesült Államok ellen.
A most bejelentett vizsgálat az egyik 1941-ben elsüllyesztett csatahajó, a USS Oklahoma legénységének azonosítását kísérli meg. Az Oklahomát számos csapás érte, bombák és torpedók egyaránt eltalálták. 429 tengerészgyalogos veszítette életét a támadásban, közülük 35-öt rögtön azonosítottak és eltemettek. A hajóroncs kiemelésekor talált többi tetemet a honolului nemzeti katonai temetőben hantolták el. A maradványokat a második világháborút követően, 1947-ben exhumálták, de akkor végül a rokonok kérése ellenére sem engedélyezték, hogy a fogászati adatok alapján azonosítsák az elhunytakat. 1950-ben a tetemek többségét újra eltemették Honoluluban. A több áldozat tetemét tartalmazó érckoporsók közül egyet 2003-ban próbaképpen kiástak, s megvizsgálták - öt tengerész földi maradványait sikerült azonosítani. Most megkezdik az Oklahoma legénységének tetemeit rejtő valamennyi koporsó tartalmának vizsgálatát a törvényszéki orvostani szakértők.
A családok ennyi évtized elteltével is figyelemmel kísérik eltűnt hozzátartozóik sorsát, s számos beadványban sürgették az amerikai védelmi minisztériumot, hogy adjon engedélyt az azonosítás lebonyolítására. A PBS közszolgálati csatorna felidézte a USS Oklahoma egyik elesett katonájának történetét. Edwin Hopkins egyike volt a 429 katonának, aki a csatahajó elleni támadásban veszítette életét. Hopkins második unokatestvére, Tom Gray szerint a védelmi minisztérium a „helyes döntést” hozta meg, amikor engedélyezte a tetemek azonosítását. Gray családja 2008-ban tudta meg, hogy Edwin Hopkins tetemét 1943-ban azonosították, 26 másik katona holttestével együtt, de később ezeket az eredményeket megkérdőjelezték. Erről egy Pearl Harbor-i túlélőtől, Ray Emorytól szereztek tudomást. Hopkins hozzátartozói azóta huzakodtak a Pentagonnal, hogy engedélyezzék a már egyszer elvégzett azonosítás megismétlését, mivel az elesett katona holttestét a New Hampshire állambeli Keene-be, a családi temetőbe szeretnék hazavinni, s ott végső nyugalomra helyezni.
A Pentagon az elhunytak 84 százaléka esetében összegyűjtötte a családi DNS-mintákat, s ugyancsak rendelkezésükre állnak az elesett tengerészek 90 százalékának egészségügyi vizsgálatairól készült feljegyzések is. A szabályzat alapján csak akkor láthatnak neki a munkához, ha legalább 60 százalékos az esély, hogy az egy koporsóban található maradványokat pozitívan azonosítani tudják. A munka hosszadalmas lesz, akár öt évbe telhet, mire a jelenlegi DNS-vizsgálati technológiák alapján azonosítják a USS Oklahoma egykori legénységének földi maradványait.