Orbán Viktor;menekültügy;

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- Orbán tovább rágja gumicsontját menekültügyben

Európa határait meg kell védeni, ennek érdekében az Európai Uniónak komoly rendészeti, katonai lépéseket is tennie kell - mondta Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A miniszterelnök továbbra is ragaszkodik ahhoz az elképzeléséhez, hogy Európának nincs szüksége menekültekre, ezért el kell érni, hogy a bevándorlók szülőhazájukban maradjanak.

A kormányfő a menekültkérdéssel kezdte beszédét, ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az e témában tartott csütörtöki brüsszeli rendkívüli EU-csúcstalálkozón a résztvevők úgy döntöttek: az unió megháromszorozza azt a pénzt, amelyet eddig a lélekvesztőkön Észak-Afrika felől a Földközi-tengeren Európába tartó, bajba került illegális migránsok mentésére fordított.

Megoldódik a menekültügy?
Angela Merkel német kancellár az állam-, illetve kormányfők tanácskozását követően elmondta, hogy hazája egy fregattal és egy járőrhajóval járul hozzá a műveletekhez. Megerősítette azt is, hogy egyelőre az uniós tengerihatár-őrizeti missziók költségvetésének megháromszorozásában állapodtak meg, de ha ez sem elég, tovább fogják növelni a műveletek büdzséjét."
A mai csúcstalálkozó elsősorban a szolidaritásra és a felelősségre összpontosított" - hangsúlyozta Merkel. A vezetők arról is döntöttek, hogy felkérik az unió külügyi főképviselőjét, vázolja fel annak lehetőségeit, hogy az EU-tagországok katonai eszközöket vethessenek be az embercsempészek hajóinak elpusztítására.

 

Orbán lukas sajthoz hasonlít minket

A miniszterelnök Európa határvédelméről szólva úgy fogalmazott: "nem lehetünk olyanok, mint egy lukas sajt, hogy ki-be járkálnak a határainkon". Orbán álláspontja szerint ugyanis Európának nincs szüksége bevándorlókra, ezért Európa határait meg kell védeni, miközben olyan politikát is kell folytatni, amely segíti a menekülni vágyókat abban, hogy ott maradhassanak, ahol születtek - hangsúlyozta. A kormányfő szerint jó család- és foglalkoztatáspolitikával lehet megoldani a menekültkérdést, azzal, hogy bevándorlók helyett a magyar embereket juttatják munkához.

Maga döntené el a menekültkérdést

A miniszterelnök megerősítette azt a magyar álláspontot, hogy jobb lenne, ha az uniós tagállamok maguk dönthetnék el, miként akarják megfékezni a menekülthullámokat. 

Orbán ezt is máshogy látja
A nemzetközi hírügynökségek szerint a tagországok vezetői között komoly nézetkülönbségek vannak a tekintetben, hogy a menekültek életének megmentésére vagy arra kell koncentrálni, hogy megakadályozzák Európába jutásukat. Tusk talán épp ezért azt is kiemelte: „Közös európai problémáról van szó, nem pedig egyes déli államokéról. Közös felelősségünk hogy megtaláljuk a megoldást, a mai csúcstól azt kérem, hogy minden energiánkat mozgósítsuk ennek érdekében”.
Orbán Viktor nem találta annyira közösnek ezt a problémát, a csúcs előtt bejelentette, ő amellett fog érvelni, hogy a tagállamok kapjanak minél inkább szabad kezet a saját problémáik megoldásához. "Ha pedig felmerülnek közös problémák, mint itt, akkor Magyarország készen áll, hogy együttműködjön"- fogalmazott.

 

Júniusban átfogó stratégiáról tárgyalnak

A mostani csúcstalálkozó a tengeri menekültekkel foglalkozott - mondta a miniszterelnök -, Magyarországot viszont a szárazföldön érkező menekültek ügye érinti, ezzel júniusban foglalkozik az EU, amikor egy átfogó migrációs stratégiáról tárgyal majd. Közölte egyúttal, hogy a visegrádi országok kormányfői csütörtökön külön is egyeztettek, és elfogadtak egy közös álláspontot - amelyben alapvetően a szárazföldön érkező megélhetési bevándorlók kérdése szerepel -, ezt a V4-csoport soros vezetője, Robert Fico szlovák miniszterelnök elő is terjesztette az EU-csúcson.

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Jön a nemzeti konzultáció is

A kormányfő szólt arról is, hogy hamarosan megindítja a kormány az illegális határátlépőkkel kapcsolatos nemzeti konzultációt, amelynek kérdéseit már jóváhagyta. Megkérdezik majd egyebek mellett az emberektől: egyetértenek-e azzal, hogy az illegális határátlépőket őrizetbe kell venni, hogy azonnal vissza kell őket toloncolni, és hogy amíg Magyarországon tartózkodnak, addig munkát kell végezniük az itteni létfenntartásuk költségeinek fedezésére - ismertette.

Orbán elvesztette bátorságát

Az Együtt szerint közpénzpazarló, olcsó demagógia lenne nemzeti konzultációt tartani menekültügyben. "Orbán Viktor elvesztette bátorságát és kormányzóképességét is" - fogalmaz Hajdu Nóra, az Együtt elnökségi tagja az közleményében, amelyben úgy értékeli: a Fidesz és a kormány úgy próbálja megállítani népszerűségvesztését, hogy "jobbikos nyelven beszél a választókhoz, ezzel azonban a nemzeti érdekkel ellentétesen cselekszik, mintha jobbikos volna".

Orbán szerint buták az EU szabályai

A kormányfő szerint ezek a felvetések ellentétesek az EU ma hatályos, szerinte buta szabályaival, mert azok "megbénítják" a tagállamokat. A miniszterelnök hozzátette, amíg a menekültek továbbmehetnek, addig nincs nagy baj Magyarországon, "de azt nem fogják megengedni a németek meg az osztrákok az idők végtelenségéig, hogy az EU területére illegálisan belépő emberek szabadon menjenek az ő országaikba".

Tizenkét kérdésben konzultálna a kormány a bevándorlásról
A kormányszóvivő tájékoztatása szerint a több mint 8 millió kérdőívet május elejétől kezdik kézbesíteni, a postának 30-40 napra van szüksége a levelek kézbesítésére, a válaszokat pedig július első napjáig várják. A kabinet becslése szerint mintegy 960 millió forintba kerül majd a konzultáció, de a végleges költségekről később teljes tájékoztatást adnak.
Kovács Zoltán kifejtette, a kérdések egyebek mellett kiterjednek arra is, hogy az uniós tiltás ellenére tegyék-e lehetővé az illegális bevándorlók 24 óránál tovább tartó őrizetben tartását.
A kormány választ vár arra is, hogy azonnal vissza lehessen-e fordítani azokat, akikről azonnal bebizonyosodik, hogy csak kihasználják az "illegális migrációra bátorító" európai szabályokat - mondta Kovács Zoltán, akinek közlése szerint az állampolgárok elmondhatják azt is, egyetértenek-e azzal, hogy a Magyarországra érkező illegális bevándorlók vegyék ki a részüket az általuk generált költségek előteremtéséből.

"Mindenki léphet egyet előre"

A miniszterelnök a 2016-os költségvetés tervezetéről azt mondta: Magyarország szerinte stabilan gyarapodik, tervezhető a fejlődése, ezért a kormány olyan költségvetésre törekszik, amelyet az a gondolat jellemez, hogy "mindenki léphet egyet előre: személyesen is, a családja is, a települése is, a munkahelye is, a vállalkozás, ahol dolgozik és maga az ország is" - mondta a kormányfő, hozzátéve: a cél az, hogy minél inkább megérje dolgozni Magyarországon, és 2018-2019 környékén 3 százalék alatt legyen a munkanélküliség, mert az gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságot jelent. Ehhez a büdzsé tervezetében is szereplő adócsökkentés szerinte egy eszköz, mert azzal egyre több embert tudnak bevinni a munkaerőpiacra.

Az adócsökkentés pedig maga is béremelés - hangsúlyozta Orbán Viktor, majd megemlítette, hogy tervben van a közigazgatásban dolgozók életpályarendszerének elindítása, és komoly tárgyalások folynak a szociális ágazatban dolgozók életpályamodelljéről is. Fontosnak nevezte, hogy a gazdaság végre eljutott oda, hogy nyáron elfogadott jövő évi költségvetése lehet Magyarországnak, ami a kiszámíthatóságot, tervezhetőséget szolgálja.

Orbán nem tud egyszerre két dolgot meglépni

A sertés tőkehús áfájának tervezett csökkentéséről a miniszterelnök azt mondta: azt még nem tudni pontosan, hogy ez mekkora bevételkieséssel jár majd, de vannak, akik szerint a "fehéredés" miatt gyakorlatilag nem lesz adókiesés. Közölte továbbá: érti azok érveit is, akik a baromfiágazatban is áfacsökkentést szeretnének, szerinte igazuk is van, "de egyszerre két dolgot nem tudunk meglépni". "A szándék megvan bennünk: a következő évben ha van gazdasági növekedés, akkor jöhet a baromfihús" - jelentette ki.

Tízezer állásba kerülhet a sertésáfa-csökkentés

Jelentős versenyhátrányba kerülnek a baromfipiaci szereplők és több ezer munkahelyeket sodor veszélybe a kormány, ha – egyoldalú lépésként – a jelenlegi 27 százalékról 5 százalékra csökkenti a sertés tőkehús áfáját, miközben a baromfitermékekre továbbra is 27 százalékos áfa maradna érvényben – közölte a Baromfi termék Tanács. 

A "brókerkormány luxusban élő politikusainak" fogalmuk sincs a magyar valóságról: ezt Rogán Antal RTL Klubnak adott zavaros nyilatkozata is bebizonyította, amikor összekeverte a sertéshúst a baromfival. Olyan fideszes milliomosok döntenek az élelmiszerek áfájáról, akik azt sem tudják, hogy baromfihúsból több fogy Magyarországon, mint sertésből - foglalta össze Gőgös Zoltán az MSZP véleményét az áfa csökkentésről. 


Ők megtartják a szavukat

A bankadó csökkentését firtató kérdésre Orbán Viktor emlékeztetett, hogy egy két-három lépcsős adómérséklésről van szó - bár a magyar bankadó még így is a legmagasabb marad Európában -, amelyért cserébe a pénzintézetek növelni fogják a hitelezést. "Mi megtartjuk a szavunkat, és megnézzük, hogy a bankszektor a megtett ígéretét tartja-e, és akkor majd utána meglátjuk, hogyan haladunk tovább" - fogalmazott.

Jelezte, azt még nem tudni, hogy a brókerügyek károsultjainak kártalanítása mekkora terhet ró a szektorra, és bár vita van arról, hogy e teher ütközik-e a az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött megállapodással, de - mint mondta - nem akar az ügyben igazságot tenni. A bankok mondandójában is van némi igazság, de azt is látni kell, hogy a pénzpiacon évtizedes pénzügyi csalások történhettek, és a szakmabeliek körében valamennyire ismert kellett, hogy legyen egy-egy cég megbízhatatlansága - fejtette ki.

A Quaestor-botrány még nem zárult le

Orbán Viktor arra is kitért, hogy egy kormányzati háttérintézmény, a tartalékgazdálkodási igazgatóság brókercégnél tartott pénze miatt 400-500 millió forintos veszteség érte az államot. A pénzt szabálytalanul tartották brókercégnél, mert utasítás volt arra, hogy ilyen helyen nem lehet közpénzt tartani - mondta, közölve, hogy az ügyben már történtek elbocsátások, felmentések, de a vizsgálat még nem zárult le.

Orbán még mindig biztos magában

A jobbikos győzelmet hozó tapolcai időközi parlamenti választással kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: az eredmény arra figyelmeztet, hogy nincs végleges választási győzelem, a két kétharmados győzelemből a jövőre nézve nem következik semmi, a bizalomért és a támogatásért mindig újra és újra meg kell dolgozni. A kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta: stabilitás van, semmilyen politikai veszély nem fenyegeti az emberekkel kötött megállapodás betartását.

Kicsúszhat a hatalom Orbán kezéből

Akár milyen erős egyéniség Orbán Viktor, a Fideszben ma már nem mindenki biztos abban, hogy 2018-ig miniszterelnök marad - értesült kormánypárti forrásból a Népszava. Akkor sem, ha a vezérelvű politizálás jelentős alakjaként tartják számon itthon és külföldön. Az őszi önkormányzati választások óta történetének talán legveszélyesebb spiráljába került a kormánypárt, amiből Orbánnal nehéz kikerülni - indokolta lapunknak az egyik fideszes politikus, miért jut egyre többeknek eszébe, hogy akár ciklus közben váltani kellene. Forrásaink arra figyelmeztettek, a kifelé jelentéktelennek mutatott időközi választási vereségek komoly eróziót indítottak el a pártban.