Rablógyilkosság áldozata lett az az eladónő, akit szerda este holtan találtak egy kaposvári dohányboltban. Az esetet azután fedezték fel, hogy az áldozatnak este hat órakor - vagyis zárás után - jelentkeznie kellett volna munkaadójánál a napi bevétellel. Mivel ezt nem tette meg, főnöke elment az üzletbe, ahol kulcsra zárt ajtó és a fiatal lány holtteste fogadta.
A 21 éves áldozattal öt késszúrás végzett: támadója a nyakán, a mellkasán, valamint csípőtájékon sebesítette meg. A gyilkos - aki feltételezések szerint a dulakodás során szintén megsebesült - az eset után a helyszínről elmenekült. Egy biztonsági kamera felvételei alapján a tettest tegnap délután a Kaposi Mór Oktató Kórház urológiai osztályán felismerték, a rendőrség pedig rögtön őrizetbe vette.
Az eladók ezekben az üzletekben szinte embertelen körülmények között töltik munkaidejüket. Többen közülük 12 órán keresztül tartózkodnak az alig néhány négyzetméteres helyiségben, ráadásul a kirakat kötelező elsötétítése miatt a bolt nem jut természetes fényhez. S miután a bejárati ajtó nem maradhat nyitva - védvén a kiskorúakat még a cigarettás dobozok látványától is -, és a koncessziós szerződés riasztó felszerelését sem teszi kötelezővé, így a dolgozó teljesen kiszolgáltatottá válik, a támadó pedig zavartalanul foszthatja ki az üzletet. Egy esetleges támadás esetén semmi sem nehezíti meg, hogy az anyagi káron kívül ne történjen egyéb személyi sérülés.
Bár a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló rendelet előírja, "lehetőség szerint biztosítani kell a munkahelyeken az egészséges és biztonságos munkavégzéshez elegendő természetes fényt, továbbá a munkavégzés jellegéhez és körülményeihez igazodó mesterséges megvilágítást", ez édeskevés. A fentiek alapján kijelenthető, gyakorlatilag szinte semmi nem biztosítja a trafikos munkahelyek védelmét. Ezt pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Nemzeti Dohányboltok létrejötte óta alig telt el hét, hogy a média ne adott volna hírt trafikok kifosztásáról. Igaz, eddig egyik sem végződött gyilkossággal.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere az eset kapcsán javasolta a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, hogy a hasonlóak megelőzése érdekében vizsgálják felül az elsötétítést előíró rendelkezést. A polgármester szerint ezzel megelőzhetőek lennének az ilyen tragédiák. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter erre tegnap úgy reagált: ha kiderül, hogy a trafikok átláthatatlan kirakata összefüggésben van a rablásokkal, akkor azonnal benyújt egy módosító indítványt. Addig csak reménykedhetnek a trafikok dolgozói, hogy előbb-utóbb kiderül a feljebb említett az ok-okozati összefüggés.