könyvfesztivál;Budapest Nagydíj;Jonathan Franzen;

Jonathan Franzen  Fotó: Timur Emek/Getty Images

- Könyvfesztivál - Jonathan Franzené a Budapest Nagydíj

Jonathan Franzen amerikai író vehette át a Budapest Nagydíjat Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettestől és Kocsis András Sándortól, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) elnökétől a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtöki nyitónapján.

Mi a szabadság, létezik-e egyáltalán, és ha igen, mit kezdjünk vele? Ezek a Jonathan Franzen Szabadság című regénye által felvetett legfontosabb kérdések - szólt a díjazott egyik főművéről a Budapest Nagydíj átadása előtt Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes.

Háy János író laudációjában hangsúlyozta: "nem kockázatmentes Franzent olvasni, megroppantja az élettel szembeni védőburkunkat, nem azért, hogy jó vagy rossz szivárogjon be a repedéseken, hanem azért, hogy bejusson a valóság, az élet a maga kockázatával" - fogalmazott.

Számomra egyfajta drog, ha aktívan élvezem egy regény írását. Ráadásul olyan drog, ami nem viszi, hanem hozza a pénzt - ezt már maga a díjazott Jonathan Franzen világhírű amerikai író, a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége mondta a rendezvény csütörtöki pódiumbeszélgetésén.

"A szöveg, amit írok, menekülési útvonalat jelent a világtól. Megnyugvást hoz, csökken minden aggodalmam, amikor írok. Komoly agymunka, mert közben egyfolytában fejben kell tartanom ötezer dolgot, fizikailag viszont teljesen lestrapál" - fogalmazott. Az írónak eddig három kötete jelent meg magyarul: az egyaránt az amerikai Közép-Nyugaton játszódó Javítások, az Erős rengés, és a Szabadság című regény, valamint a Könyvfesztiválra időzített memoár, a Diszkomfortzóna - mindhárom az Európa Könyvkiadónál.

Kihirdették a Velencei-tó északi partján megvalósuló Bence-hegyi kilátóra kiírt, összesen 1 millió forint díjazású építészeti ötletpályázat eredményét csütörtökön Budapesten.