A debreceni tanácskozáson ismertetett adatok szerint az osztályvezető főorvosok körében a rákbetegségek okozta halál előfordulása meghaladja a 80 százalékot, ami az országos átlag több mint háromszorosa. Fővárosi felmérések pedig azt mutatják, hogy a 40 éves kor előtt elhunyt férfi kórházi dolgozók 77 százaléka, a nőknek 88 százaléka daganatban hal meg, ami olyan elképesztő arány, amely azonnali kivizsgálást és intézkedést igényelne. Hasonlóan lesújtó az az adatsor is, hogy már ötévnyi kórházi munka után a dolgozók több mint fele túlsúlyos, mert a kimerültség és stressz mellett nem tudnak egészségesen táplálkozni és mozogni. Az alacsony bérek mellett ez is oka lehet az ágazatban tapasztalható elvándorlásnak.
A konferencián kiemelt téma volt a kórházak gazdálkodása. Abban minden hozzászóló egyetértett, hogy hiába pumpál most 60 milliárdos pluszforrást az állam az adósságok rendezésébe, havonta 4,5 milliárd forinttal folyamatosan újra nő a tartozás, ha az ellátások után járó díjakat nem emelik a tényleges kiadások szintjére.
Közben az egyeztetésért felelős Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) azt a szűkszavú közleményt tette közzé honlapján, hogy „haladéktalanul megkezdték az adósságállomány felmérését, és a tárgyalásokat az adósságkonszolidációban érintettekkel. Első lépésként a tartozásállományt tekintik át, majd a pénzügyi technikai egyeztetés következik”. Az orvostechnikai beszállítókat azonban még senki nem kereste, a legnagyobb gyógyszercégek pedig elzárkóztak attól, hogy a tárgyalások alatt információt adjanak a tartozások rendezésének állásáról.