EU-csúcs;Orbán;migrációs problémák;

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök  az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozóján Br

- EU-csúcs: Orbán szabad kezet akar a migránsok ügyében

Orbán Viktor magyar miniszterelnök amellett fog érvelni a migrációs ügyben összehívott csütörtöki rendkívüli brüsszeli EU-csúcstalálkozón, hogy a tagállamok kapjanak minél inkább szabad kezet a saját problémáik megoldásához. Csütörtök délután megkezdődött az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozója, amelynek célja az elsősorban a Földközi-tengeren jelentkező migrációs válság kezelése.

"Ha felmerülnek közös problémák, akkor Magyarország készen áll, hogy együttműködjön" - közölte a csúcstalálkozóra érkezésekor újságíróknak nyilatkozva a miniszterelnök.  Orbán Viktor úgy vélekedett, hogy "nehéz csúcs lesz" a mostani eszmecsere. Érzelmileg mindenkit megrázó ügyről fognak beszélni, hiszen sok százan vesztették el értelmetlenül az életüket - tette hozzá, utalva a vasárnapi földközi-tengeri hajóbalesetre, amelynek legalább hétszáz, Észak-Afrikából Olaszországba tartó illegális bevándorló esett áldozatául.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a találkozó megnyitóján figyelmeztetett: senkinek nincsenek illúziói abban a tekintetben, hogy a problémát azonnal meg tudják oldani, de bizakodásának adott hangot, hogy a tagállamok vezetői képesek lesznek egyezségre jutni  azonnal meghozható intézkedésekről. A lengyel politikus úgy vélte: a Földközi-tengeren kialakult migrációs válság oka nem Európa, hanem az érintett térségben kialakult instabilitás, háború és a szegénység.  "Természetesen az ártatlan emberi életek megmentése a legfontosabb" - emelte ki Tusk.

Az MTI birtokába került közös nyilatkozattervezetnek, amely a tagállamok vezetői elé kerül, első mondatában az áll, hogy a Földközi-tengeren tragikus helyzet alakult ki. Az uniós diplomáciát ugyanis az lendítette működésbe, hogy a múlt hét végén több mint 700-an haltak meg, amikor az Észak-Afrikából az európai partok felé tartó hajójuk felborult a tengeren. A tagállami vezetők egy perc csenddel emlékeztek az áldozatokra.  A tervezett nyilatkozat szerint az EU minden tőle telhetőt megtesz, hogy megakadályozza a további szerencsétlenségeket, a gyökerénél kezelje a problémát, együttműködve a menekültek származási országaival és a tranzitállamokkal.

Az unió ennek érdekében a tervek szerint megduplázhatja a jelenleg zajló uniós határőrizeti műveletek, a Triton és a Poseidon rendelkezésére álló idei és 2016-os anyagi forrásokat, és megerősítheti a missziók eszköztárát, növelve a kutató és mentő tevékenységet az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex mandátumának keretein belül. Ezzel összefüggésben a Frontex vezetője ugyanakkor egy interjúban a héten közölte, hogy az ügynökségnek nincs felhatalmazása kutató és mentőmissziókra. Az unió az embercsempészek ellen is fel akar lépni. Egy, a tanácskozást előkészítő diplomata úgy nyilatkozott, hogy ez mára a világ egyik legjövedelmezőbb üzlete lett, az Európai Unió pedig azt az üzenetet szeretné küldeni az embercsempészeknek, hogy el fogja pusztítani üzleti modelljüket. A nyilatkozatban a tagállamok a csempészek hajóinak azonosítását, felkutatását és elpusztítását vállalják, s felkérik az EU külügyi főképviselőjét, hogy azonnal kezdje el előkészíteni az erre vonatkozó uniós missziót.

A neve mellőzését kérő diplomata elmondta azt is, hogy a potenciálisan útra kelők számára az unió azt az üzenetet szeretné megfogalmazni, hogy nem ez az út vezet Európába. A tagállamok a törvénytelen bevándorlás megfékezése érdekében több afrikai országnak nyújtanak támogatást határaik megfelelőbb ellenőrzéséhez, a migrációs áramlás felmérése érdekében migrációs összekötő szakembereket küldenek a legfontosabb unión kívüli országokba, s fokoznák az együttműködést  a regionális partnerekkel, ugyanakkor előmozdítanák s felgyorsítanák a menekültstátusra nem jogosult "illetéktelen gazdasági bevándorlók" és a "frontvonalban lévő" tagállamokban lévő illegális bevándorlók hazaküldését.

A csúcson elfogadandó nyilatkozat a tagállamok közötti szolidaritást is kiemeli. A név nélkül nyilatkozó forrás szerint ugyanakkor ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani. A terv az, hogy elindul egy próbaprogram, "pilot project", amelynek keretében 5000 védelemre, menedékre jogosult befogadása a cél, emellett a probléma frontvonalában lévő tagállamoknak nyújtott rendkívüli támogatást is növelik, és a menedékkérők tagállamok közötti elosztásának módozatait is megfontolják. A diplomata mindazonáltal rámutatott, hogy a probléma rendkívüli összetett, és nem lehet varázsütésre megoldani. Úgy értékelte ugyanakkor, hogy a jelenség, a probléma eddig is létezett és ismert volt, ám a múlt hét végi tragédia politikai lendületet adott a megoldás felé. 

A diplomata azt is világossá tette, hogy a kialakult helyzetért, a tragédiákért Európa nem felelős, azért viszont igen, hogy képes-e kialakítani azokat a képességeket, amelyekkel meg tudja akadályozni a szerencsétlenségeket. 

A brókerkormány luxusban élő politikusainak fogalmuk sincs a magyar valóságról: ezt Rogán Antal RTL Klubnak adott zavaros nyilatkozata is bebizonyította, amikor összekeverte a sertéshúst a baromfival. Kétségbeejtő, hogy olyan fideszes milliomosok döntenek az élelmiszerek áfájáról, akik azt sem tudják, hogy baromfihúsból több fogy Magyarországon, mint sertésből - írják szocialista politikusok közleményükben.