Nem kis botrány alakult ki a napokban Szocsiban, a több száz olimpiai és nem olimpiai sportág szövetségét, illetve a nagyszabású sportesemények szervezőit tömörítő SportAccord közgyűlésén. A szervezet elnöke, Vizer Máriusz, a romániai születésű magyar sportvezető ugyanis éles támadást intézett Bach ellen.
A Nemzetközi Cselgáncs Szövetséget is irányító sportvezető úgy foglalt állást: Bach rendszeresen blokkolja a nemzetközi sportági szövetségek közös kezdeményezéseinek megvalósulását, az általuk elképzelt multisportesemények megszervezését, továbbá nehezményezte, hogy a szövetségeknek nem elégséges a képviseletük a NOB-ban.
Megfogalmazása szerint a NOB működési rendszere idejétmúlt, rossz, igazságtalan és nem átlátható. Szerinte a nemzetközi bizottság képtelen a megújulásra, nem elég nyitott a reformokra. Támadást intézett a NOB Agenda 2020 nevű, decemberben elfogadott reformprogramja ellen is, amely azt a célt szolgálja, hogy olcsóbbá tegyék az olimpiai játékok megrendezését. Keményen bírálta az olimpiai televíziós csatornát, mert szerinte pénzkidobás e célra 450 millió dollárt költeni.
Vizer Budapesten is jól ismert, hiszen egykor Romániából disszidált, majd osztrák állampolgár lett, később a magyar fővárosba költözött. 2007 szeptemberében választották a Nemzetközi Cselgáncs Szövetség (IJF) elnökévé.
A frontális támadáson sokan nagyon meglepődtek. Erre annyira nem számított senki, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök beszéde teljesen másodlagossá vált. Bach visszautasította a vádakat. „Megbeszéléseim során arra a követeztetésre jutottam, hogy ön egyedül van a véleményével. Sokan konstruktív javaslatokat tettek, melyek révén még szorosabb kapcsolat alakulhat ki a NOB és a szakszövetségek között” – közölte.
Nemcsak a nemzetközi sportegyesületek, a NOB tagszervei is egyértelműen Bach mellé álltak. A Nemzeti Olimpiai Bizottságok Világszervezetének (ANOC) elnöke, Ahmad al-Fahad sejk is támogatásáról biztosította Bachot. „Az ANOC elnökeként, valamint a nemzetközi szövetség alelnökeként tudom, hogy a helyi olimpiai bizottságok és szövetségek véleményére is odafigyel a NOB” – jelentette ki. Mint mondta, Bach vezetése alatt egységesebb és jobb jövő elé néznek. A sejk egyértelműen támogatásáról biztosította az Agenda 2020-at, ami szintén fricska volt Vizernek. Mint közleményében írta, a program elfogadását egy éves egyeztetés előzte meg.
A sejk támogatásán senki sem volt meglepve, hiszen egykor már Bach megválasztása során is fontos szerepet játszott. Az viszont már annál meglepőbb volt, mennyire erős támogatást kapott a NOB elnöke a vezető sportszövetségek részéről. A 15 nemzetközi szövetség, köztük a Nemzetközi Labdarúgó (FIFA) és a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) közös levélben fogalmazta meg, hogy nem értenek egyet a SportAccord elnökével. Egyben kiálltak Bach mellett.
A Nemzetközi Atlétikai (IAAF), illetve Sportlövő Szövetség (ISSF) pedig jelezte, hogy visszavonja tagságát a SportAccordban, mivel nem ért egyet a beszéd tartalmával és annak hangnemével. Nagyon keményen kikeltek Vizer ellen, aki szerintük valóságos „diktátorként” viselkedett, mert „elő akarja írni a sportszövetségeknek, mit tegyenek” – értékelt az IAAF vezetője, Lamine Diack. Közismert, hogy Vizer mennyire jó viszonyt ápol Vlagyimir Putyin elnökkel, akinek kedvenc sportága a cselgáncs. Ám még az orosz kormányzat sem fejtette ki szolidaritását Vizer Mariusszal.
Bach számára fontos üzenetet hordozott, hogy ennyien kiálltak mellette. Határozottabban léphet fel ugyanis a NOB és az olimpiai játékok modernizálásáért. Mi állhatott a váratlan támadás mögött? Feltehetően az, hogy Bach elutasította Vizernek azt a kezdeményezését, amely szerint be kellene vezetni a világjátékokat, amely a szerinte túlságosan elanyagiasodott olimpiai játékok konkurenciája lehetne. Vizer szerint a szövetségeknek több pénzt kellene kapniuk az olimpiai bevételekből is.
A NOB és a SportAccord között már hónapok óta fagyos a hangulat, utóbbi ráadásul jelentősen veszített súlyából. Az olimpiai mozgalom ismerői mindenesetre nem sok példát találhatnak a NOB történetében arra, hogy a nemzetközi bizottság elnökét ilyen keményen támadják a nyilvánosság előtt. Több mint 30 év telt el azóta, hogy hatalmi harc tört ki Juan Antonio Samaranch akkori NOB elnök és a szakszövetségek akkori elnöke, a svájci Thomas Keller között. Végül Kellernek kellett bedobnia a törülközőt. A rosszul időzített támadással Vizer sportpolitikai karrierje is veszélybe került – értékelt a dpa hírügynökség.