Matolcsy György;vagyonnyilatkozat;

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón. MTI Fotó: Kov

- Matolcsy hiányos vagyonnyilatkozatát is megmagyarázza

A jegybankelnök is és alelnöke is elképesztő magyarázattal állt elő arról, miért nem írták be a milliós pluszbevételeiket a vagyonnyilatkozatukba - írja a Magyar Narancs.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének, Matolcsy Györgynek nem szerepel a vagyonnyilatkozatában, hogy a Pallas Athéné (PA) két alapítványától összesen 1,18 millió forint járandóságot kap. A Magyar Narancs szerint erről azt nyilatkozta, hogy ennek az az oka, hogy a tiszteletdíjakból „elkölthető jövedelme” nem származott, méghozzá azért, mert azokat jótékony célra ajánlotta fel.

A lap szerint azonban a vagyonnyilatkozat-tételre vonatkozó jogszabály azt írja elő, hogy minden adóköteles jövedelmet be kell vallania, függetlenül attól, hogy azt mire költi.

Hiányosságot a jegybanki alelnök, Gerhardt Ferenc vagyonnyilatkozatában is talált a hetilap. Hivatalos érdeklődésükre azt a választ kapták, hogy az alelnök nem visel tisztséget a Pallas Athéné alapítványok vezetésében, de az alapító okiratok szerint mégis.

Gerhardt járandósága a két helyen havonta összesen 1 015 000 forint. Egy tavaly szeptemberi MNB-közlemény szerint tiszteletdíját a budapesti piarista gimnázium oktató-nevelő munkáját támogató Kalazancius Alapítványnak és a Rákosszentmihály-Sashalmi Református Templom Alapítványnak utalja. Ezek után rejtély, hogy az alelnök hogyan nyújthat olyan támogatást, amit a be nem töltött pozícióiért tulajdonképpen meg sem kap - írja a Magyar Narancs.

Matolcsy hazudott és csalt
Az Együtt szerint Matolcsy Györgynek távoznia kell a közéletből, mert hazudott és csalt a vagyonnyilatkozatával. Pápa Levente, az Együtt alelnöke közleményében azt írta, pártja vagyonosodási vizsgálatot kezdeményez a jegybankelnök ellen, és azt követeli, hogy a Fidesz tegye lehetővé az MNB felügyelőbizottságának felállítását. Hozzátette: annak a gyanúja is felmerül, hogy a nemzeti bank létrehozott alapítványai azért kellettek, hogy a vezetők megkerüljék a bérplafont.
Az Együtt szerint az MNB vezetőjének érvelése ellentmond a vonatkozó törvényi szabályozásnak, amely szerint minden adóköteles jövedelmet be kell vallania, függetlenül attól, hogy azt mire fordítja - szögezte le Pápa Levente.

MNB: a jegybanki vezetők vagyonnyilatkozatai valós jövedelmet tükröznek

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetőinek vagyonnyilatkozatai minden esetben összhangban vannak valós vagyoni és jövedelmi viszonyaikkal, és valótlanok a közhasznú célokra fordított tiszteletdíjakkal kapcsolatban megjelent sajtóinformációk - közölte az MNB.

A közlemény emlékeztet, hogy az MNB alapítványainak jegybanki tisztségviselői tiszteletdíjukat nem veszik fel, hanem közhasznú tevékenységet folytató civil szervezeteknek utalják át jótékony célokra. Az MNB vezetőinek vagyonnyilatkozata mindazokat a jövedelmeket és egyéb juttatásokat tartalmazza, amelyekből elkölthető jövedelem származott. Az alapítványi tiszteletdíjakból nem származott elkölthető jövedelem, ezáltal vagyongyarapodás sem - szögezi le a közlemény.

A tiszteletdíjakból ugyanakkor minden esetben maradéktalanul levonják és befizetik a közterheket az adóhatóság felé. A jegybanki vezetők a jogszabályokkal összhangban az adóbevallásaikban feltüntetik azokat a tiszteletdíjakat is, amelyeket közhasznú célokra fordítanak.
Az MNB a közleményben egyúttal visszautasítja azokat a pártpolitikai megnyilvánulásokat, miszerint a jegybanki vezetők alapítványi tisztségük révén vagyongyarapodásra tettek volna szert.

A karcagi brókerbotránnyal kapcsolatban erős gondolatot fogalmazott meg Gőgös Zoltán az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Az MSZP elnökhelyettese szerint Varga Mihály „meghülyült”.