További újdonságként lehetőség nyílik a kkv-k előtt arra, hogy energiatakarékos megoldásokat alkalmazó ("zöld") lakóingatlanok építését finanszírozzák a hitelprogramból. Így az nhp már nemcsak a kereskedelmi, hanem a lakóingatlanok piacának teljesítményét is növeli, amivel újabb lökést adhat az építőipar növekedésének.
Több nagyobb volumenű, időigényesebb beruházás finanszírozása is lehetővé válik azzal, hogy az MNB a kkv-szerződések megkötésére vonatkozó 2015 végi határidő megtartása mellett, az új szerződések esetében az nhp és az nhp+ konstrukcióban is 2016 végére módosította egyes hitelcéloknál a hitelrészek lehívására rendelkezésre álló határidőt - hívta fel a figyelmet a jegybank. Tekintettel az új beruházások forgóeszközigényére, az MNB ezen hitelek folyósításának határidejét is 2016 végére módosította.
A közleményben felidézték, hogy az MNB az nhp-ból kiszoruló, közepes kockázatú, de hitelképes kkv-k hitelhez jutását teszi lehetővé az nhp+ elindításával. Ugyanakkor lehetnek még olyan kisméretű, kockázatosabb vállalatok, melyek várhatóan az nhp+ -ban sem tudnak majd részt venni. A jegybank hangsúlyozta: ezeknek a vállalkozásoknak a növekedési hitelhez való hozzáférését segíti, hogy lehetővé válik, hogy a garanciadíjat - egyéb, harmadik félnek fizetett díjakhoz hasonlóan - a 2,5 százalékban maximált marzsból kiemeljék, és ezen felül számítsék fel az nhp-ban és az nhp+ -ban egyaránt.
Ez a lépés csak kis mértékben emeli a finanszírozási költségeket, ám számos mikro- és kisvállalkozás számára nyitja meg a program keretében való hitelhez jutás lehetőségét - magyarázta a jegybank.