Fényképfelvétel bizonyítja, hogy Orbán Viktor volt miniszterelnök még 1999-ben együtt utazott Kanadába a K&H Bank akkori vezetőjével, a bankbotrány későbbi gyanúsítottjával. Rejtő E. Tibor még azon a montreali jégkorongmérkőzésen is részt vett, amelyre negyven jegyet a delegáció állami pénzből vásárolt meg. Rejtő E. Tibor, a K&H Bank egykori vezetője, a bankbotrány egyik gyanúsítottja is jelen volt azon a kanadai utazáson, amelyen Orbán Viktor népes kísérete állami pénzen nézett meg egy jégkorongmérkőzést.
Mint arról a Népszabadság tegnap hírt adott: a Fidesz-kormány 1999 októberében több mint félmillió forintért vásárolt meg negyven darab belépőt a montreali mérkőzésre. Eseti mérlegeléstől függ, hogy egy diplomáciai úton mit lehet elszámolni és mit nem a protokollkeret terhére – mondta lapunknak a külügyi tárca protokollfőnök-helyettese.
Ambrus Jenő szerint a kanadai hokimérkőzéshez hasonló sportrendezvények olyan társadalmi események, amelyeken a politikai és üzleti elit képviselői találkozhatnak. esetben is bizonyos, hogy Orbán Viktor meghívást kapott a mérkőzésre, a külügy pedig csak az egyébként meghívással nem rendelkező üzletembereknek vette meg a jegyeket a miniszterelnöki keret terhére.
„Általában nem szerencsés, ha egy külföldi felet is érintő protokollkérdés vitássá válik, hiszen ez érinti az ország nemzetközi megítélését is” – mondta Ambrus, majd hozzátette: a protokollkereteket előre meghatározzák minden esetben, felhasználásukat egy 2000-es kormányrendelettel szabályozták újra.
László Boglár kormányszóvivő lapunknak úgy fogalmazott: a protokollról nem kellett tájékozódniuk, mert a jelenlegi kabinet gyakorlatában fel sem merült, hogy magánszórakozást állami pénzen finanszírozzanak.
kormányzása idején az Ezüsthajó Kft. volt hivatott – 460 milliós állami megbízás alapján – dokumentálni. A filmek kapcsán később nyomozás is indult, amely megállapította például, hogy az Ezüsthajó munkatársai negyvenkét film elkészítése alkalmával kormánygéppel, ingyen utaztak. Ehhez képest a jegyköltségeket a Külügyminisztériummal mégis kifizettették. Az eljárást a Fővárosi Főügyészség tavaly novemberben bűncselekmény hiányában megszüntette.
Érdekesség, hogy az ügyészség ezzel szemben azt megállapította, hogy az Ezüsthajó jogalap nélkül kapott 18 millió forintot, de állásfoglalásuk szerint az összeg visszaszerzésére a külügyi tárcának kell polgári pert indítania. Az Ezüsthajó Kft. összesen 298 filmet készített Orbán Viktor külföldi útjairól, amelyekért összesen 460 millió forint közpénzt kaptak.
A Népszava információi szerint az említett kazetták döntő része (357 darab) jelenleg az APEH észak-pesti igazgatóságán várja sorsát. Úgy tudjuk, bár a Miniszterelnöki Hivatal már kérte a felvételek visszaadását, az adóhivatal erre egyelőre nem reagált.
Népszava 2005. április 22.