Fidesz;sajtó;média;Habony Árpád;Csintalan Sándor;Simicska Lajos;Napi Gazdaság;

Médiabirodalom a Perc utcában FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Média a Jobbiktól jobbra?

„A Fidesz legnagyobb ellensége a Fidesz, de minket nem fognak szétverni” – Csintalan Sándor szerint hiába próbálja a kormánypárt szélsőjobbra tolni Simicska Lajos médiumait, ezzel csak azt érheti el, hogy még többen választják az ellenségnek beállított orgánumokat. Az újságíró szerint sok szempontból épp hogy „a Jobbiktól is jobbra vannak” a Fidesznek „megmaradt” médiumok. Miközben a Napi Gazdaság arculatváltása már tegnap elindult, kiderült, hogy a Habony-féle médiacég több lábon is állna: nem csak médiával, hanem divattervezéssel, épülettakarítással is foglalkozna.

A Fideszen belüli drámai zavarodottságról árulkodik Csintalan Sándor szerint, hogy – lényegében a Jobbik tapolcai győzelme óta – a kormánypárt minden erejével megpróbálja a szélsőséges párt felé tolni Simicska Lajos egykor baráti, ma már ellenségnek beállított médiumait. Holott a Lánchíd Rádió műsorvezetője szerint csak ki kellene nyitni a Magyar Nemzetet, bekapcsolni a Hír Tv-t, vagy a Lánchíd Rádiót, hiszen a tartalom magáért beszél, minden esetben ennek ellenkezőjéről árulkodik. „Hogyan lehet ekkorát rúgni azokba, akik eddig őket támogatták?” – vetette fel lapunknak a kollégáit is sértő viselkedésre Csintalan, aki szerint Rogán Antal, amikor hétfőn azt állította, „csak a vak nem látja”, hogy ezen orgánumok egyre közelebb kerülnek a szélsőjobbhoz, maga is elvesztette a kapcsolatát a valósággal. „Csak egyetlen példát kellene mondania” – mondta az újságíró, hozzátéve, Rogán ilyet biztosan nem tud. Ezzel az olvasókat, nézőket, hallgatókat is bojkottálják, holott ők nyilván nem tudják azt a következtetést levonni, hogy a politikai irányultság változott volna ezen médiumoknál – tehát csak azt érhetik el, hogy még többen választják majd a kiátkozott orgánumokat. „A Fidesz legnagyobb ellensége a Fidesz, de minket nem fognak szétverni” – jelentette ki az újságíró. Ráadásul Csintalan szerint a Jobbiktól is jobbra vannak azok az orgánumok, „amelyeket most barátinak tartanak”, és első számúként maradtak meg a Fidesznek; az újságíró – aki következetesen idézőjelesen, „jobbikként” írva említette a pártot – nem mondott neveket, de vélhetően egy meglévő napilapra, és televízióra gondolt, amelyeknek ugyanaz a tulajdonosa.

Rogán hétfőn elismerte, amit eddig minden vezető fideszes tagadott: egy frakcióülésen döntöttek arról, hogy „kötelező programot” többé nem szerveznek ezen orgánumokba, szerinte „természetes gravitációja” van egy „Simicska-Jobbik-tengely” látható kialakulásának. Közben a párt láthatóan a Magyar Nemzet hagyta űrt igyekszik pótolni a Napi Gazdaság átalakításával: tegnapra már az eddigi „üzleti és pénzügyi hírlap” meghatározást „közéleti és üzleti napilap”-ra cserélte az új vezetés. A Liszkay Gábor által megvásárolt lap - főszerkesztője Csermely Péter, két helyettese Czirják Imre és Villányi Károly lett - tegnap máris több politikai cikket közölt: Gyurcsány Ferenc cégeiről, a KGBéla-ügyről, Szilvásy György kémperéről. Bár a lap még 340 forintba kerül, Liszkay olvasókhoz írt levele szerint, hogy "minél szélesebb" táborhoz jussanak el, ezt majd jelentősen csökkentik. A napigazdasag.hu új főszerkesztője Élő Gábor lett, az mno.hu korábbi főszerkesztője, Szikszai Péter, a Hír TV korábbi vezérigazgató-helyettese online társ-főszerkesztői posztot kapott a lapnál, és az Orbán Viktor mellet kiálló egykori célpontosok is a Napihoz igazoltak.

Tegnap az Origo jóvoltából az is kiderült, hogy a Habony Árpád-Győri Tibor nevével fémjelzett, hatmillió forintős tőkéből alapított - fele-fele arányban összedobott - holdingcég, a Modern Media Group Befektetési és Vagyonkezelő Zrt., mely a Simicska elleni háború fő bázisa kíván lenni, nem csak médiával, hanem divattervezéssel és épülettakarítással is foglalkozna. A cégadatok alapján még tévéműsorgyártást, hírügynökségi tevékenységet, napilapkiadást, tolmácsolást, piackutatást is a tevékenységeik közé jegyeztettek. Mint az Origo megjegyezte: a zártkörű részvénytársasági formánál minimálisan előírt ötmillió forint alaptőkéhez képest a hatmillió nem tűnik valami soknak.

Több hetes késlekedés után, a miniszterelnök határozott utasítására tegnap végre megjelent a Magyar Közlönyben, hogy a kórházi adósságok rendezésére szánt 60 milliárd forintot átutalták az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI).