Semmilyen hivatalos természetű kapcsolatban nem áll Habony Árpáddal, és nem tud mit kezdeni azzal, ha valaki a tanácsadójának képzeli magát, vagy annak nevezik az újságok - háborgott tegnap Miskolcon az Index kérdése miatt a miniszterelnök. A lap újságírója arra volt kíváncsi, kicsoda a titokzatos tanácsadó, mi a szerepe a Fideszben és hogy kap-e állami fizetést. Orbán Viktor erre azt válaszolta: "Ilyen nevű embert a kormány nem foglalkoztat, nincs rajta a kifizetési listán, minden egyébbel forduljon a népesség-nyilvántartóhoz". Azt is közölte, hogy a magyar államnak megvannak a maga szabályai, kapcsolatokat szerződés alapján lehet létrehozni, de Habony Árpáddal kapcsolatos szerződés nincs és nem is lesz. Az első kormányzati ciklusuk idején az Ezüsthajó Kft.-vel és Wermer Andrással kapcsolatos ügyekből ugyanis megtanulta, hogy az ilyen szerződések nem jók, a politikai tanácsadók számát minimálisra kell szorítani. A kormánynak az ilyen típusú tudást a Századvég nyújtja, amely Orbán állítása szerint jóval kevesebb pénz kap, mint amennyi a szocialisták idején ment el ilyen célokra. "Ezekkel a kérdésekkel nem foglalkozunk, mert ezek csak feszkókat okoznak. Ezek a kérdések a kormánynál a lerázandó kategóriába tartoznak" - fogalmazott Orbán, majd Habonyról még annyit közölt, hogy a budapesti kávéházi pletykákra nem kíván reagálni.
Ezzel szemben már a Népszava 2003 november 24-i számában így írtunk Habonyról: "lapunk úgy tudja, hogy a Fidesz új kommunikációs stratégiájának kidolgozásában jelentős szerepe volt/van Habony Árpád elnöki tanácsadónak - Wermer András utódjának - és Várhegyi Attila, jogerősen elítélt egykori pártigazgatónak." Akkori cikkünk szerint a nevét akkor ismerhette meg a nyilvánosság, amikor 2000. január 1-jén a Szent Koronát a millenniumi ünnepségsorozat nyitányaként a Parlament kupolatermébe vitték. A nemzeti ereklyét Habony koronagondnok helyezte el a különleges vitrinben. Foglalkozása eredetileg restaurátor, később muzeológusként dolgozott a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöki tanácsadójaként. A ’90-es évek elején még műkereskedők mellett dolgozott tanácsadóként, majd 1996-ban megalakította a CCC + Bogner Kft.-t, amely üzleti kommunikációval, kulturális és városmarketinggel foglalkozott. A Magyar Narancs 2003-as cikke szerint az év tavaszán Orbán Viktor pártelnök Habony Árpádot választotta a Fidesz pr-felelősének; a sajtófőnök Csépe Krisztina, a Fidesz szóvivője Révész Máriusz lett.
A Wikipédia meghatározása szerint Habony magyar vállalkozó, politikai tanácsadó, kendóka magyar bajnok, Orbán személyes stratégiai főtanácsadója. A 2014-es befolyás-barométer Magyarország 4. legbefolyásosabb személyének nevezte. A titokzatos tanácsadóról nem szívesen beszélnek a Fidesz vezető politikusai, de decemberben az RTL Klub Házon kívül stábjának a Miniszterelnökséget vezető Lázár János bevallotta: "Rendszeresen találkozunk, kikérem a véleményét bizonyos kérdésekben, de nekem nincs tanácsadói vagy hivatalos viszonyom vele. Ismeretségi alapon szoktam vele konzultálni." A műsorban Rogán Antal azt mondta: "Minden politikus számára vannak olyan emberek, akik segítik tanácsokkal. Nem titok, hogy Habony Árpád így van nemcsak a miniszterelnök úrral, hanem többünk esetében is, de formális pozíciót nem hajlandó vállalni."
Habony szakértői belépővel jár a Parlamentbe, ez akkor derült ki, amikor januárban a Kimittud egyik felhasználója közadatigénylést nyújtott be az Országgyűlés Hivatalához, hogy megtudja, mi alapján van belépője Orbán állítólagos tanácsadójának. Az OH azt válaszolta, hogy Habonynak a Miniszterelnökség kezdeményezésére van belépési engedélye az Országházba, és azt kérték az igénylőtől, hogy további kérdéseivel forduljon a Lázár János vezette tárcához. Így is történt. Lázár tárcája akkor közölte, hogy Habony sem kormányzati szolgálati, sem megbízási, sem más jogviszonyban nem áll, és soha nem is állt a Miniszterelnökséggel, belépőt viszont azért kapott, mert több politikus is gyakran a Parlamentben hallgatja meg a tanácsait.
A PM ezt követően azt tudakolta, miért állítottak ki állandó parlamenti belépőt Habonynak, ha nem állnak vele szerződéses jogviszonyban. Az ellenzéki párt szerint egy házelnöki rendelkezés kimondja, hogy csak az jogosult állandó belépésre az Országház épületébe, akinek szerződéses jogviszonya van, a PM ezért akkor sablonlevelet tett közzé a Facebookon, amelyben bárki tanácsot adhatott és belépőt kérhetett a Miniszterelnökségtől.
Ki kit ismer még meg? Lázár János és Orbán Viktor Miskolcon: a kormányzati roadshow folytatódik FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD
Miskolcon egyébként, ahová a Modern városok program keretében érkezett a miniszterelnök, Andy Vajna kaszinóbizniszéről is kérdezték. A szerencsejáték működését törvény szabályozza, ennek alapján történt minden eljárás, így a koncessziók kiosztása is - hangzott a válasz. Orbán a kaszinók működtetőinek nagy profitot kíván, hogy "még több pénzt tudjanak befizetni a költségvetésbe". Vajna öt fővárosi kaszinója a Világgazdaság becslése szerint 15 milliárd forintnyi bevételt termelhet évente. A lap azért hagyatkozott csupán a többi piaci szereplő számításaira, mert információik szerint a nyerőgépekbe már nem építenek be adatrögzítő készüléket, és szerver alapú internetes összeköttetés sincs, így - miután a filmügyi kormánybiztos kaszinóiban 824 ilyen gép van - a Nemzeti Adó- és Vámhivatal csak önbevallásra hagyatkozhat.
A 23 nagyvárosra tervezett kormányfői roadshow tegnapi állomásán az is kiderült, Orbánnak fogalma sincs arról, hány embernek kell elhagynia az otthonát a diósgyőri stadion építése miatt. A Számozott utcákban élők kiköltöztetését helyi ügynek tartja, és ha megfelelő döntés született róla, azt ő is támogatja. Kriza Ákos, a város fideszes polgármestere ehhez még annyit tett hozzá, hogy szerinte a miskolci stadion építése sportfejlesztés, a nyomortelep felszámolása pedig közegészségügyi, közbiztonsági és gyermekvédelmi kérdés.
- Szerepel-e bármilyen, a KEKKH által vezetett nyilvántartásban Habony Árpád nevű magyar állampolgár?
- Milyen személyes, nyilvános adatait vezetik, s melyek ezek közül a megismerhetőek?
- Van-e például bejelentett munkahelye?
- Egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik-e?
- Fizet-e Magyarországon nyugdíjjárulékot és társadalombiztosítási járulékot?
- Gépjárművel rendelkezik-e, s ha igen, milyennel?
- Ingatlannal rendelkezik-e, s ha igen, hol és milyen típusúval?