Bakó Ferenc levelezőtársam (Bevégeztetett?) című levelében burkoltan felveti az egyházak szerepét ebben a korrupt, lopásoktól, hazudozásoktól terhes közéletben. Csodálkozik, hogy az egyházak többsége még mindig a támogatás látszatát tartja fenn. Bizony én is emlékszem, hogy volt időszak, amikor sokkal kritikusabb hangot ütöttek meg, például a szociális népszavazás idején. De azóta sok minden megváltozott. Például jött egy új vezető, aki nagy stratéga hírében áll, ki a politikát és a stratégiát elválaszthatatlan egységbe olvasztotta, aki különböző társadalmi rétegek, csoportosulások, vallási közösségek kezelését, mozgásterük kijelölését csak a szólamok szintjén bízta a "jóistenre".
Nekem Napóleon című könyv sokat segített az egyház és az állam egyre szorosabbá váló viszonyának megértésében. Szerinte az egyház hasznos rendőri és szellemi fegyver, amelynek segítségével könnyebben boldogulhat a tömeggel szemben. Úgy vélte, mivel az emberek ragaszkodnak a csodákhoz, jobb, ha kiszolgáltatják őket az egyháznak és tanainak, mintha arra szorítanák őket, hogy a maguk feje szerint bölcselkedjenek. Napóleon új társadalmi rendet épített fel az egyház segítségével.
Visszakanyarodva a jelenbe, úgy látom az egyházakra most is komoly feladat hárul, amiből csak keveset osztanak meg a lakossággal. Jakab Attila, vallástörténésszel készített egy nagyszerű interjút még 2011. június 17-én Lampé Ágnes, a 168 óra újságírója, amit most Bakó Ferenc írásának inspirációjából újra átolvastam. Megdöbbentően aktuális! Szerinte az egész társadalom életét befolyásoló egyezség született Magyarországon a Fidesz és a "történelmi" egyházak között.
Pár mondatot idéznék a beszélgetésből: Minden a hatalomról és a pénzről szól. A mechanizmus egyszerű: az állam pénzzel támogat bizonyos egyházakat, ennek fejében elvárja, hogy azok legitimálják és támogassák a politikai hatalmát, konszolidálják a társadalmat, tompítsák a frusztrációkat és az elégedetlenséget. Bakó úr által hiányolt erőteljes tiltakozások okát én ebben, az évekkel ezelőtt megkötött megállapodásokban (paktumokban, stratégiai együttműködésekben) látom.