A kórházi erőszak annak ellenére ilyen gyakori, hogy egy jogszabályváltozás szerint az egészségügyi dolgozók évek óta közfeladatot ellátó személynek minősülnek, így fokozottabb büntetőjogi védettséget kéne élvezniük.
Vörösmarty Attila az Ápolási szakmai kollégium felkérésére készítette a kutatást az egészségügyi szakdolgozók elleni erőszakról, melynek során 2420 ápoló kérdeztek meg. A felmérés azt vizsgálta, mennyire van jelen a kórházi mindennapokban a testi és a lelki erőszak.
A kutatásból kiderült, hogy az ápolóknak csak 13 százaléka nem lett áldozata valamilyen kórházi agressziónak. A szakdolgozók 51 százalékát egy-két alkalommal, 29 százalékát több esetben is érte már atrocitás. A megkérdezettek hét százaléka arról számolt be, hogy ez rendszeresen fordul elő munkája során. Az agresszió felmérése során kiderült, hogy az ápolók 37 százaléka fizikai támadással, közel 8 százaléka pedig szexuális zaklatással is találkozott már, akár szóbeli akár tettlegességig fajuló formában.
A leggyakoribb, amikor a beteg bántalmazza az ápolókat, de előfordul az is, hogy a hozzátartozók nyilvánítanak agresszív viselkedést. A vizsgálat kitért arra is, mi váltja ki a betegek és hozzátartozóik részéről az agressziót. Az ápolók szerint legtöbbször a kulturális különbségek, a média egészségüggyel kapcsolatos negatív hatása, a betegjogok megváltozása, valamint a megnövekedett várakozási idő az erőszak forrása - írja a Magyar Nemzet.