pályázat;világítás;Orbán Ráhel;Tiborcz István;

- Egyre nagyobb lábon élhetnek Orbán vejéék

Újabb nagy értékű állami tendert nyert el a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Elios Innovatív Zrt.. Az újpesti Szusza Ferenc stadion 109 milliós renoválása után ugyanis Tatabánya stadionjában is Orbán Viktor vejének cége újíthatja fel a világítást - derült ki a közbeszerzési értesítőből. A jelenleg a harmadosztályban futballozó bányavárosi csapat stadionjának világítására 230 milliót költenek, a beszerzést ugyan a tatabányai önkormányzat írta ki, de a pénz a Nemzeti Stadionfejlesztési Programból érkezik.

Az Elios idén 16 közbeszerzési pályázaton indult, melyekből 13-at meg is nyert, öt esetben versenytársuk sem akadt - a beruházások összértéke meghaladja a négymilliárd forintot. Egyre jobban pörög az üzlet, hiszen a cég már áprilisban (!) túlteljesítette tavalyi eredményeit: 2014-ben ugyanis összesen 3,7 milliárdnyi állami megrendelést kaptak. 2015-ös munkáik közül a székesfehérvári Szent György Kórház fotovoltatikus rendszerére kiírt pályázat azért kiemelendő, mert pár ezer forinttal 150 millió forint alatt maradt a megbízás költségvetése, így nem kellett nyílt pályázatot hirdetni, hanem tárgyalásos eljárással választották ki az Eliost. A 444.hu szerint az idei legkisebb értékű beruházásuk pedig egy hatalmas üzlet kapuja lehet: a Pók utcai lakótelep világításának 14 millió forintos korszerűsítése ugyanis afféle tesztüzeme a LED-es közvilágításnak, hiszen a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. a technológia tesztelése után középtávon százezer lámpatest cseréjét tervezi. Egyébként a Pók utcai lakosoknak nem tetszik az újítás, szerintük ugyanis az új lámpák kevésbé világítják be az utcákat és a korábbinál rosszabbak az éjjeli látási viszonyok.

Tiborczot ugyanakkor nemcsak az Elios sikerei miatt támadják: tavaly decemberben Orbán Ráhel férje és üzlettársai érdekeltségébe került a keszthelyi Phoenix kikötőt üzemeltető cég és több kikötői ingatlan. A 22,8 millió forintos adóssággal terhelt vállalatért 7 milliót, a kikötői épületekért pedig további 330 millió forintot fizettek a keszthelyi önkormányzatnak, illetve a vitorláskikötőt korábban tulajdonló állami cégnek, a Balatoni Hajózási Zrt.-nek. A létesítményhez tartozó 7600 négyzetméteres területet 53,9 millióért 15 évre vették bérbe a várostól. Lapunk is megírta azonban, Keszthely önkormányzata ezután szándéknyilatkozatban kötelezte el magát arra, hogy a kikötői telkekre a kikötői épületek tulajdonosának - tehát Tiborczéknak - elővásárlási jogot biztosít. Az ügyben a PM a Zala megyei kormányhivatalhoz fordul, Szabó Tímea, a párt társelnöke ugyanis emlékeztetett: a vagyontörvény és a költségvetési törvény értelmében minden 25 millió fölötti állami- vagy önkormányzati ingatlan értékesítésénél kötelező a versenyeztetés. A kikötővásárlásakor 7 millió forintot fizettek a vevők, ugyanakkor átvállaltak egy 22,8 millió forintos adósságot, így a PM szerint a tranzakciót egyben kell értékelni.

Az Országgyűlés külügyi bizottságának összehívását kezdeményezi a Demokratikus Koalíció (DK), hogy a testületet vezető, fideszes Németh Zsolt ott számoljon be arról, ki az a négy vagy öt ember, akit tudomása szerint kitiltottak az Egyesült Államokból - közölte Kerék-Bárczy Szabolcs. A párt elnökségi tagja emlékeztetett, a fideszes politikus korában az ATV-ben azt mondta, nem ismeri mind a hat kitiltott személy kilétét, de négyről vagy ötről tudja, hogy kicsoda.