;

terroristák;kibertámadások;nternetes rendszerek;

Dél-Koreában az atomreaktorok számítógépes rendszerét felkészítették az esetleges kibertámadásokra FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Kibertámadások fenyegetik a világot

A kibertámadások egyre nagyobb fenyegetést jelenthetnek a világra. Mindennapi életünket is befolyásolhatják, olyan szektorokra is lesújthatnak, amilyenekre nem is gondolnánk. Rosszabb esetben egy teljes áramhálózat is terroristák ellenőrzése alá kerülhet, aminek beláthatatlan következményei lennének.

Gerald Dillingham, az Egyesült Államok számvevőszékének polgári légiközlekedéssel foglalkozó szakértője kondította meg a minap a vészharangot. Jelentésében ugyanis rámutatott, súlyos veszély leselkedhet a Boeing 787-esekre, az Airbus A350-esekre, az A380-akra, valamint azokra a gépekre, amelyeket modern számítógépes rendszerrel láttak el.

Ezek a szoftverek ugyanis sérülékenyebbek a hackertámadásokra egy a WiFi hálózatban rejlő biztonsági rés miatt. Ha a kiberbűnözőknek sikerül kihasználniuk a szoftver gyengeségét, a teljes gép felett átvehetik az ellenőrzést. A terroristák tehát anélkül hajthatnak végre merényletet, hogy felszállnának a gépre.

A jelentés szerint egyetlen laptoppal, s a rendszerbe juttatott vírussal is bekövetkezhet ez a katasztrófafilmekét is felülmúló forgatókönyv. Mindez persze távolról sem jelenti azt, hogy már most életveszélyesek lennének az említett gépek, a jelentésben inkább arra mutatnak rá, hogy ha nem frissítik és fejlesztik folyamatosan a gépek biztonsági rendszerét, akkor tényleg nagyon nagy baj történhet.

A CNN ezzel kapcsolatban egy pilótát idézett, aki úgy vélte, elképzelhetőnek tartja, hogy a jelenlegi biztonsági megoldások mellett nem is olyan nehéz interneten keresztül bejutni a gép kabinjába, internetes rendszerébe. „Elvégre a Pentagon hálózatába is bejutottak már” – tette hozzá. Sajátos módon ez a horrorforgatókönyv nem következhet be a 20 évnél idősebb, jóval fejletlenebb számítógépes rendszert futtató gépeken. Az amerikai légügyi hatóság, az FAA azt közölte, nagyon komolyan veszi a jelentést.

Bajban az áramszolgáltatás?

Márciusban a British Airways elleni indítottak hackerek kibertámadást: több tízezer utasokkal kapcsolatos adatokat loptak el – jelentette a Tech Times. A brit légitársaság azonban igyekezett megnyugtatni az érintetteket, mert szóvivője közölte, hogy nevek, címek és bankkártya adatok nem kerültek ki.

Az interneres hálózat sebezhetősége azonban egy sor más szektort is érint. Törökországot nemrégiben súlyos áramkimaradás rázta meg. Az ország nagy része sötétségbe borult, köztük a két legnagyobb város, Ankara és Isztambul. A metró több órán keresztül nem járt, az üzletek jó része pedig nem tudott kinyitni. Máig nem teljesen világos, mi okozta az egész ország életét befolyásoló áramkimaradást. A kibertámadás lehetősége is felmerült. Később aztán illetékesek azt közölték, semmi jel sem utal erre, igaz, nem is zárták ki teljesen.

Thomas Siebel, a számos okoshálózat szoftverét gyártó C3 Energy nevű cég igazgatója is arra mutatott rá az NTV török televíziónak adott interjújában, hogy a világon igen sok áramhálózat van kitéve a kibertámadás veszélyének, teljesen függetlenül attól, mi okozta a tömeges török áramkimaradást. Úgy vélte, komoly gondot jelent, hogy a cégek nem költenek elegendő összeget a biztonságra, aminek aztán meg is lehet a következménye.

Az ugyanennek a török orgánumnak nyilatkozó spanyol szakértő, Javier Vázquez Vidal szintén úgy látja, hogy a hálózatokat nem védik kellőképpen, ami azt eredményezheti, hogy mind több kibertámadásról hallhatunk majd az energiaszektorban. Már egy tavalyi konferencián is figyelmeztetett arra, hogy számítógépes kalózok behatolhatnak az egyes áramszolgáltatók internetes rendszerébe, s jelentős áramkimaradásokat idézhetnek elő. Sőt, ellenőrzésük alá vonhatják a teljes rendszert, aminek a következményeit valóban nem lehet felmérni.

A CBS News egyik 2009-es riportjában azt állította, hogy a 2005-ös és a 2007-es több millió embert érintő brazíliai áramkimaradás is kibertámadásra vezethető vissza, mivel a hálózat ellenőrző központjait érte támadás. 2007-ben Espirito Santóban két napig nem volt áram, amely 3 millió ember számára okozott súlyos gondokat. Előzőleg, 2005-ben a Rio de Janeiro-i áramszünetet is internetes betolakodók okozták – állította akkor a CBS. A hackertámadás elméletét egyébként később cáfolta a brazil kormányzat arra hivatkozva, hogy nincs bizonyíték erre.

A sors fintora, hogy néhány nappal a cáfolat után minden korábbinál nagyobb áramkimaradás sújtotta Brazíliát. Az országnak több mint a fele borult sötétségbe. Mintha valamiféle scifi filmbe csöppentek volna a brazilok. Leállt a metró, megálltak a liftek, nem működtek a közlekedési lámpák, s le kellett állítani az Itaipu gátat, a világ második legnagyobb vízi erőművét.

Brazília mindenesetre különösen fenyegetett a kiberterrorizmus által. A hackerek szervezett bűnözői csoportokkal állhatnak kapcsolatban, így a kiberbűnözés a pénzszerzés egyik fontos eszközévé vált. 2008 júniusában kiberkalózok behatoltak a brazil kormányzat egy internetes oldalára. Legalább 3000 alkalmazott egy napig nem tudott belépni a rendszerbe. Összesen 350 millió dolláros „váltságdíjat” követeltek. Végül enélkül is sikerült a kormányzatnak újra ellenőrzése alá vonnia a rendszert. A 2000-es évek végén több amerikai internetes oldalt is támadtak brazíliai bűnözők, köztük a Microsofthoz köthető honlapokat.

Ezek az esetek azért is keltettek nagy riadalmat, mert 2014-ben Brazíliában rendezték meg a labdarúgó világbajnokságot, a világeseményen azonban nem jelentkeztek internetes problémák. Jövőre mindenesetre még nagyobb kihívással kell megküzdenie az országnak, hiszen le kell bonyolítania az olimpiát.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) 2012-ben figyelmeztetett egy átfogó kibertámadás esetleges következményeire. Keith Alexander, az NSA tavaly, a megfigyelési botrány miatt távozott igazgatója még 2012-ben közölte, hogy az Anonymus hackercsoport „a következő egy vagy két évben” részleges áramkimaradásokat okozhat egy kibertámadás során. Legalábbis ezt közölte a Wall Street Journal egyik akkori kiadásában.

A lap azonban azt is hozzátette, a kibertámadás okozta áramkimaradás megszervezése egyáltalán nem olyan egyszerű feladat, mint az ember azt elképzeli. Mivel az áramhálózat felépítése rendkívül bonyolult, ezért egy ilyen terrorakciónak csak korlátozott hatásai lennének.

Az Egyesült Államok elektromos áram-rendszere is ki volt már téve ilyen támadásnak. 2011-ben a texasi Pedernales Electric Cooperative áramszolgáltatót támadták, ennek azonban elhanyagolható következményei lettek. A National Geographic Channel egyik műsorában kissé szenzációhajhász módon tálalta, milyen horrorisztikus következményei lennének egy kibertámadás okozta tömeges áramkimaradásnak.

Bár a csatorna állításai kissé túlzónak tűntek, az austini Keye TV-nek nyilatkozó Chris Humphreys, az internetes biztonsággal foglalkozó The Anfield Group igazgatója azt közölte, hogy az energiaellátókkal szembeni támadások mindennaposaknak tekinthetőek. „Rendkívül sérülékeny a hálózatunk” – közölte.

Rendszeresen hibás bizonyítékokat tártak a bíróság elé az FBI hajszakértői.