Az oknyomozó portál cikksorozatának harmadik részében megismertetik az olvasót a "Fidesz-éra rejtőzködő csillagával", akinek érdekeltségéhez az egyébként kis költségvetésű Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Programból (HURO) is jutott majdnem 1 milliárd forint.
Bár sokaknak semmit nem mond az a cégnév, hogy Békés Drén Kft., a határ közeléhez érvre, Békéscsabán és Gyulán egyaránt gúnyosan csettintenek a helyi vállalkozók és politikusok, ha a társaság, és annak tulajdonosa, Barkász Sándor szóba kerül - írja az Átlátszó. „A Békés Drén Kft. a helyi Közgép” – állapítja meg egy helyi vállalkozó, akinek Barkászhoz is volt egy-két kedves szava: „Mindig azt mondja, mostanában mennyire könnyű Magyarországon vállalkozni. Igen, neki biztos.” Miközben a cégről ezidáig alig hallhattunk, az elmúlt négy évben gyakorlatilag tarolt a közbeszerzési piacon.
Az Átlátszó mintegy 100 közbeszerzést nézett át az elmúlt tíz évből, mely során kiderült: míg a Békés Drén Kft. a szocialisták alatt csak elvétve nyert állami tendereken, addig 2010 óta egyedül közel 10 milliárd forint, másokkal együtt további 60 milliárd forint értékben kötöttek vele szerződést. Ebből 20 milliárd forintot ráadásul (összesen 30 tendert) úgy hoztak el, hogy senkivel sem kellett érte valódi versenyben megküzdeniük, hiszen ők voltak az egyedüli ajánlattevők.
A cég és konzorciumi partnerei által elnyert közel 70 milliárd forint nagyon sok pénz. Amint az a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Programról szóló cikksorozatunk első részéből kiderült, az Európai Regionális Alap ugyanekkora támogatásából finanszírozták 7 éven át a teljes programot – és a program keretében megvalósított több száz beruházást.
A megnyert közbeszerzések végösszegét az Országos Vízügyi Igazgatóság (OVF) tavalyi tendere dobta meg, amelyben a Békés megyei ivóvízminőség-javító program megvalósítására kerestek partnereket – rekord összegért, 34 milliárd forintért. A pénz nagy részét a Békés Drén Kft. Fidesz-közeli vállalkozókkal közösen nyerte el. Az OVF-es gigapályázat egyik részére a Békés Drén Kft. a Mészáros és Mészáros Kft.-vel és a Duna Aszfalt Kft.-vel jelentkezett, és együtt 25,8 milliárd forintot nyertek meg, további 8,2 milliárd forintot pedig egy másik céggel, az Aquaprofit Zrt.-vel közösen hozott el. (A Mészáros és Mészáros Kft.-ről valamint a Duna Aszfalt Kft.-ről bővebben a portál keretes írásában olvashat)
A Duna Aszfalt Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. több tenderen szerepel a Békés Drén Kft. konzorciumi partnereként. E két céggel az OVF-es gigatender mellett további négy „vizes” közbeszerzésen indult közösen a cég, ezeken összesen 7 milliárd forintot nyertek. A Duna Aszfalt Kft.-vel a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóságtól 5,3 milliárd forintot nyertek a mályvádi árvízi szükségtározó fejlesztésére, további 601 millió forintot a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól csatornaépítésre, mederkotrásra és hasonló feladatokra. Mészáros cégével közösen 880 millió forintot kaptak a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóságtól a Séd-Sárvízi Malomcsatorna építési munkáira (mederrendezés, kotrás), 269 millió forint pedig a Bükki Nemzeti Parktól két pályázaton, szintén kivitelezési feladatokra (zsilipépítés, földutak stabilizálása).