1. Megúszhatja-e a kormány minden tagja a felelősségre vonást a Quaestor-ügyben?
2. Megúszhatja-e az Magyar Nemzeti Bank, mint felügyeleti szerv a felelősségre vonást?
3. Lesz-e ennek az ügynek következménye Orbán Viktorra nézve?
Fleck Zoltán,
jogszociológus
1. Ameddig nincs független bíróság, és ilyen a főügyész, addig minden bizonnyal megússzák a felelősségre vonást. Évek múlva, amikor más kormány, más rendszer lesz, akkor talán felelősségre lehet vonni az Orbán-kormány tagjait, de fennáll az elévülés veszélye.
2. A Magyar Nemzeti Bankkal hasonló a helyzet, ha nincs változás a jelenlegi rendszerben, akkor nem vonják felelősségre őket.
3. Ha bizonyítható Orbán felelőssége az ügyben, akkor a a párton belüli erők kihasználhatják a helyzetet egy esetleges belső puccsra. Az ellenzék is nyerhetne az ügyön, de eddig semmi látványosat nem léptek.
Hack Péter,
alkotmányjogász, az ELTE tanszékvezetője
1. A politikai felelősséget nagyon nehéz megúszni, a miniszterek mindenképp felelősek az ügyben.
2. A Magyar Nemzeti Bank nehezen vonható felelősségre. Mindenekelőtt azt kellene megtudni, hogyan kaphatott engedélyt a Quaestor betétek gyűjtésére. Valamint azt, hogy az engedélyezett 70 milliárdos kereten felül hogyan szedhettek be további 200 milliárdot.
3. Már vannak szemmel látható következményei a botránynak: a Fidesz nem tud megújulni, hanem zuhanó spirálba került és ez látható az időközi választások eredményein is.
Szentpéteri Nagy Richard,
a Méltányosság Politikaelemző Központ főmunkatársa
1. Minden további nélkül.
2. Meg.
3. Véleményem szerint nem ez érdekli elsősorban az embereket, ez csupán egy seb a rendszeren, jelenleg nem ez a legnagyobb probléma a közvélemény szemében. Nem ez az a banánhéj, amin a Fidesz elcsúszik. Lehet, hogy lesznek rendszeráldozatok, de nem a Quaestor-ügybe fog bedőlni a Fidesz.
Bíró-Nagy András,
a Policy Solutions kutatási igazgatója
1. A kormány politikai értelemben már eddig is megszenvedte a Quaestor-botrányt: Szijjártó Péter és Fazekas Sándor miniszterek egyértelműen az ügy veszteseinek számítanak. A kormány igyekszik a felelősséget eltolni magától, és lezárni az ügyet a kárigények rendezésével, de a további vizsgálatok még hozhatnak váratlan fejleményeket a politikai felelősség vagy a személyi összefonódások terén.
2. -
3. Nehéz megjósolni, hogy a brókerbotránynak lesz-e olyan fordulata, amely felér egészen a miniszterelnökig. Az ügy jellege, témája viszont a Jobbiknak kedvezett, mivel tovább építhette a rendszerváltás utáni elit "politikusbűnözökként" való beállítását. A Fidesz és az MSZP kommunikációs harcai azt a képet erősítették, hogy az utóbbi húsz évben kormányon lévő pártok egyaránt részesei voltak a politika és az üzleti világ összefonódásából adódó kétes ügyeknek. Ez a fejlemény egy új stratégiai kihívás elé állította Orbán Viktort: azt kell elkerülnie, hogy a Jobbik bezárja őt és pártját a múlt erői közé.
Felcsuti Péter,
bankszakember, a Bankszövetség volt elnöke
1. Azt gondolom, hogy rövid távon - közjogi és politikai értelemben - meg fogják úszni a felelősségre vonást. Ez a mostani minden korábbi kormánynál magasabb szintre emelte a felelősség elhárítását saját cselekedeteinek, vagy mulasztásainak a következményeiért. Mindegy, hogy a hóesésben az autópályán rekedt tízezrekről, vagy éppen a brókerbotrányról van szó. Egy ilyen léptékű és ilyen gyors egymásutánban bekövetkező csőd- és csalássorozat minden civilizált országban legkevesebb felveti az érintett szervezetek és személyek politikai felelősségét. Parlamenti vagy más független szakértőkből álló vizsgálóbizottságok alakulnának azzal a céllal, hogy ezt megpróbálják megállapítani. Ennél fontosabb, hogy a közvélemény tájékoztatást kapjon és az eseményekből mindenki, ügyfél, felügyeleti szerv, felügyelt vállalat okuljon. A mi kormányunk azonban reflexszerűen hárít és másra tereli a figyelmet. Ez a rövid táv. Hosszú távon - nos, a híres angol közgazdász, Keynes szerint hosszú távon mindannyian meghalunk. De persze ennél lehetünk optimistábbak is.
2. -
3. Nem - megint csak rövid távon -, a dolognak nem lesz következménye Orbán Viktor pozíciójára.