„Minden Athéntól függ” – hangoztatta egy New Yorkban elhangzott előadásában. Azt nem közölte, hogy ez a gyakorlatban mit is jelent, mindenesetre hozzátette: „Bármi történjék is, Görögország az Európai Unió része marad”.
Napról napra kerül mind közelebb Görögország a csődhöz. Az euróövezet egy magas rangú illetékese a Süddeutsche Zeitungnak elmondta: kizárt, hogy az euróövezet pénzügyminisztereinek következő, április 24-én, Rigában esedékes ülésén kompromisszum születne Görögországgal. A német pénzügyminisztérium egyértelműen úgy foglalt állást, hogy Athén számára ebben a hónapban nem nyitják meg a pénzcsapot.
Athén még február 20-án kötelezte magát írásban arra, hogy április végéig közzéteszi refomprogramját. Ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy megkapja az utolsó, összesen 15 milliárd eurós hitelrészletet. Janisz Varufakisz pénzügyminiszter akkor ígéretet tett arra, hogy az erre vonatkozó megállapodást április 24-én, Rigában szentesítik.
Az euróövezetben azonban kezd teljesen elfogyni a türelem a görögökkel szemben. Az új, Alekszisz Ciprasz miniszterelnök-vezette kormány januári megválasztása óta folyamatosan azon mesterkedik, hogy kibújjon kötelezettségei alól. Az euróövezet illetékesei arra is panaszkodtak, hogy nem tudják felvenni a kapcsolatot olyan szakemberekkel, akik kompetensek lennének az ügyben. A témával foglalkozó görög illetékesek ugyanis az elmúlt hetekben-hónapokban elvesztették állásukat. A kormány pedig húzza az időt, Ciprasz attól tart, hogy ha hitet tenne a reformok, a megszorítások folytatása mellett, akkor elvesztené pártja, a Sziriza radikálisainak támogatását. Ezzel a stratégiával az unió azon szereplőit is magára haragította, akik segíteni akartak Athénnak, közéjük tartozik Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
Klaus Regling, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) vezetője a Diário de Notícias című portugál lapnak úgy foglalt állást, nem tartja valószínűnek, hogy Görögország képes lenne olyan reformlistát bemutatni, amely garantálná a tartós gazdasági fejlődést. Paul Thomsen, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai igazgatója pedig azt közölte, egyelőre nem látja esélyét annak, hogy sikerrel zárulnak a görögök és a hitelezők közötti tárgyalások. Egy a Financial Times által idézett görög illetékes elismerte: az út vége felé közelednek. Ha kifogynak a pénzből, elkerülhetetlenné válik az államcsőd.
Bár Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter csütörtökön Barack Obamával találkozik, hírek szerint nem pénzügyi kérdésekről tárgyalnak. Washington ráadásul már korábban világossá tette, hogy Athénnak meg kell állapodnia a hitelezőkkel. Bár Görögország múlt héten visszafizetett egy 450 millió eurós hitelt az IMF-nek, május elsején újabb 200 milliós, 11 nappal később pedig 745 milliós hitelrészlet visszafizetése válik időszerűvé. A görög költségvetési deficit 2014-ben a vártnál magasabb, 3,5 százalékos volt. Az elsődleges,adósság nélküli többlet sem érte el a remélt szintet: a GDP 1,5 százalékából indult ki Athén, ehelyett 0,4 százalékos lett.