A brit hadügyminisztérium csütörtökön délben, közleményben jelentette be, hogy az argentin hadiflotta „egyes elemei” elhagyták a honi kikötőket. Brit részről arra számítanak, hogy ezek a hajók délnyugati irányban — azaz a Falkland-szigetek felé — indulnák el, adta tudtul a közlemény.
Argentína, amelyet külső agresszió fenyeget, eltökélte magát szuverenitásának megvédésére, és arra, hogy lezárja a latin-amerikai gyarmati rendszer történetének utolsó fejezetét — hangoztatta a nemzethez intézett üzenetében az argentin köztársasági elnök. Leopoldo Galtieri leszögezte, hogy országa sohasem mond le a Malvin- (Falkland)-szigetekre támasztott igényéről.
Ugyanakkor megerősítette, hogy Argentína előnyben részesíti a békés megoldást és igyekszik a lehető legjobb feltételeket biztosítani a visszaszerzett terület lakossága számára.
A
A feltételek lényegében azonosak azokkal, amelyeket Argentína hétfőn a Biztonsági Tanács elnökéhez elküldött. A
Az argentin parti őrség két hajója áthaladt a Nagy-Britannia által hétfőtől életbe léptetett kétszáz tengeri mérföldes blokádövezeten és megérkezett a Falkland- (Malvin)- csoportra — közölték az argentin hadiflotta tisztségviselői.
Alexander Haig amerikai külügyminiszter Reagan elnökkel folytatott szerdai megbeszélését követően sajtóértekezleten közölte: a helyzet „rendkívül nehéz és veszélyes”. Haig egyébként csütörtökön ismét Argentínába utazott.
Argentínából érkező hírek szerint egy százezres létszámú katonai kontingens és több száz harci gép áll készen, hogy visszaverje a brit agressziót — jelentette csütörtökön a TASZSZ szovjet hírügynökség. A szovjet hírügynökség beszámol arról, hogy Argentína állandó légi- hidat tart fenn a Falkland- (Malvin)-szigetekkel.
Népszava 1982. április 16.