A romák elleni gyilkosságsorozat másodfokú tárgyalása az elsőfokú ítélet ismertetésével kezdődött: a Budapest Környéki Törvényszék 2013. augusztus 6-án tényleges életfogytiglanra ítélte Kiss Árpádot, Kiss Istvánt és Pető Zsoltot, Csontos István pedig 13 év fegyházat kapott. Mint elhangzott, a vádlottak fellebbeztek, részben hatályon kívül helyezés, részben felmentés és enyhítés érdekében. Mint ismert: az elkövetők 2008–2009 között kilenc helyszínen hajtottak végre fegyveres támadásokat romák otthonai ellen. A bűncselekmény- sorozatban hat ember, köztük egy gyermek meghalt, öten súlyosan megsebesültek.
Részletesen bírálta a nyomozati munkát, a hiányos jegyzőkönyvezést, az elsőfokú bírósági eljárást a romagyilkosságok elsőrendű vádlottjának védője, a másodfokú per tegnapi, első tárgyalásán a Fővárosi Ítélőtáblán. Bérdi Zsolt a beszámolók szerint több mint két órán át olvasta fel Kiss Árpád elégedetlenségi listáját, amelyben többek között az akkori bíró Miszori László követhetetlen bizonyítási eljárását, a tanúkihallgatásainak módját bírálta.
A 2013 augusztusában – testvérével, Kiss Istvánnal, valamint Pető Zsolt harmadrendű vádlottal együtt – tényleges életfogytiglanra ítélt Kiss védője mindenképpen új elsőfokú eljárást szeretne, és például arról beszélt, hogy a Budapest Környéki Törvényszék nem tett eleget bizonyos védői beadványoknak, nem rendelt ki bizonyos szakértőket, és az ügyvéd szerint a tárgyalási jegyzőkönyveket sem mindig pontosan vezették.
A tárgyalásról szóló beszámolók szerint elmaradt az elsőfokú eljárásnál tapasztalt nagyfokú érdeklődés, a sajtó ugyan jelen volt, de az áldozatok rokonai közül egyedül a tatárszentgyörgyi asszony jött el, akinek férjét, Csorba Róbertet és 5 éves kisfiát gyilkolták meg 2009. február 23-án. A bíróság előzetesen értesítette is a tárgyalásról az érintetteket, és az Index szerint külön széksort is készítettek a bírói pulpitus közelébe, de az a vádlottakhoz is túl közel volt, így az özvegy sem kívánt előrébb ülni.
Az ügyészség egyébként alapvetően elégedett volt a Budapest Környéki Törvényszék elsőfokú ítéletével, az egyik legfontosabb "korrekcióként" viszont a negyedrendű vádlott, a gyilkosságok előtt szerződéses katonaként szolgáló, később a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) által beszervezett Csontos István 13 évi fegyházbüntetését szigorítanák. A vádhatóság szerint ugyanis lehetősége lett volna a gyilkosságsorozat megakasztására, ha szól tartótisztjének, de ezt nem tette meg. A következő tárgyalás holnap lesz.
A KBH-sok mulasztásait jelenleg a Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa tárgyalja: lapunk érdeklődésére a törvényszék közölte, a legközelebbi tárgyalást június 24-re tűzték ki zárt eljárásban, az ítélethirdetés július 1-jén már várható.