Az amerikai elnök a washingtoni kongresszusnak küldött üzenetében jelezte, leveszik Kubát a terrorizmust támogató államok listájáról. Korábban arra számítottak, hogy az elnök az amerikai államok panamavárosi csúcstalálkozóján teszi meg ezt a bejelentést, de végül csak néhány nap csúszással történt meg. Azzal, hogy Kuba lekerül a feketelistáról, megnyílhat az út a diplomáciai kapcsolatok helyreállítása, a havannai amerikai és a washingtoni kubai nagykövetség megnyitása előtt.
A washingtoni kongresszusnak 45 napja van arra, hogy véleményezze a döntést, ha másfél hónap alatt nem emelnek kifogást, akkor Obama döntése hatályba lép. Ha viszont meg akarnák akadályozni, hogy Kubát levegyék a terrorizmust támogató államok listájáról, akkor erről külön törvényt kellene hozni. A Fehér Ház megítélése szerint ez kevéssé valószínű. Kuba még 1982-ben került fel a „feketelistára”, amelyen további három ország (Irán, Szudán, valamint Szíria) szerepel.
Obama döntését indokolva azt közölte a honatyákkal, hogy Kuba az elmúlt fél évben semmi olyasmit nem tett, amely arra utalna, hogy a havannai kormányzat támogatást nyújt a nemzetközi terrorizmusnak, s Washington garanciákat kapott, hogy a jövőben sem fog így cselekedni.
A lépés kongresszusi ellenzői szerint ugyanakkor Kuba továbbra is menedékjogot ad számos terrorizmussal vádolt személynek. Havannát annak idején azzal vádolták, hogy befogadta a kolumbiai FARC gerillaszervezet, és a baszk aktivistáit. A State Department szerint ezek az ügyek nem tartoznak a vonatkozó törvény hatálya alá.