A döntés csapást jelenthet Abe Sinzo kormányfő terveire. A 2011 márciusi, pusztító földrengés és szökőár nyomán bekövetkezett fukusimai reaktor-szerencsétlenség nyomán a távol-keleti szigetország valamennyi atomerőművét leállították, s az így kieső energiatermelést jobbára azóta is a kőolaj-import növelésével pótolják, ami alaposan megterheli a japán államkasszát. Abe jó ideje szorgalmazza a reaktorok újraindítását, az előírt biztonsági felülvizsgálat után, s a Takahama-erőmű lett volna az egyik „első fecske” a sorban. Most azonban az egész folyamat megkérdőjeleződött.
Japánban a fukusimai katasztrófa után érthetően felerősödtek a környezetvédelmi mozgalmak, a korábban működő 48 reaktor közül az utolsót 2013 szeptemberében állították le. A lakosság bizalmának visszaszerzését jócskán megnehezíti, hogy a sérült fukusimai erőmű jelentette veszély elhárítása máig sem sikerült, az ottani, leolvadt reaktorok radioaktív sugárzása éppúgy gondot okoz az illetékeseknek, mint a régióból kiköltöztetett tízezrek gondjainak megoldása.
A jogi menetrend szerint egy másik bíróság még ebben a hónapban határoz a Szendai erőmű sorsáról. Ha a döntés hasonló elutasítás lesz, akkor a szakértők szerint az Abe-kabinet sok hónapos, de akár évekig tartó jogi csatákra kell, hogy felkészüljön.