Ráadásul a korábban magánkézbe adott természetvédelmi területek kisajátításával az államhoz visszakerülő földek is az NFA kezelésébe kerülnének, így a nemzeti parkok szigorúbb szabályozásához képest enyhébb előírások szerint hirdethetik majd meg ezeket a területeket az új bérlőknek.
A jogszabály, "az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról” szóló törvényjavaslat ellen majd' 170 környezet és természetvédő civil szervezet és ellenzéki pártok is tiltakoztak. Rajtuk kívül az Alapvető Jogok Biztosának helyettese, a fideszes többségű Országos Környezetvédelmi Tanácsa is elutasította a törvénytervezetet. Évek óta arra sem volt példa, hogy az Országgyűlés fenntartható fejlődési bizottsága, a mezőgazdasági bizottság és a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács szakmai egyeztető bizottsága is ellenezzen egy kormányzati elképzelést.
A zöld szervezetek, az ellenzéki pártok és a szakbizottságok hangsúlyozták, az NFA-nak nincsenek természetvédelmi tapasztalatai, s törvényjavaslat elfogadása veszélybe sodorhatja a hazai természeti értékeket.
A Párbeszéd Magyarországért a zöld szervezetekkel összhangban tiltakozik a törvényjavaslat elfogadása ellen, és felszólította a kormányt és Fazekas Sándort, vonja vissza a törvényjavaslatot. Azt is követelték, hogy minden országgyűlési képviselő, szavazzon nemmel a tervezetre. Ha a kormánypártok kedd reggel mégis elfogadják a javaslatot, alkotmánybírósági felülvizsgálatot fogunk kezdeményezni - írta Szabó Rebeka blogjában. A PM társelnöke szerint a törvényjavaslatnak az a célja, hogy a nemzeti parkok földjeit is "elherdálhassák" és kioszthassák a kormányközeli érdekcsoportoknak. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy az elképzelés mögött semmiféle szakmai indok nem áll, ráadásul sérti az alaptörvényt is.