Eco.com;egészségügy;gigakórház;Budapesti Kórház;

Illusztráció/Népszava

- Kié a fővárosi egészségügy?

Folytatódik a politikai csörte a budapesti kórházfejlesztés ügyében. Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője lapunknak azt mondta, 2010 tavaszán az akkori Fideszes képviselők Tarlós István vezetésével kiegyeztek az utolsó hónapjait már csak "megúszni akaró" Demszky Gáborral, így sikerült leszavazni a szocialistákhoz köthető fővárosi egészségpolitikai programot. 

Szerinte tehát egyértelmű a főpolgármester felelőssége abban, hogy még ma sem működik az egykori tervekben szereplő két új fővárosi kórház, elmaradtak az informatikai fejlesztések és a gazdasági integráció, nem lépett hatályba az egészségügyi életpálya modell és annak részeként az új bérezési rendszer.

E javaslatok akkor kerültek megint elő, amikor Horváth szakmailag nonszensznek nevezte Tarlós Istvánnak azt az ötletét, hogy Hűvösvölgyben, az egykori "Lipót" épületében alakítsa ki a kormány a tervezett, új fővárosi központi kórházat. A főpolgármester a Kossuth Rádióban erre azt találta mondani, hogy a szocialista politikus ne ajánlgassa a korábbi fejlesztési terveket, hiszen azokat épp a szocialista-szabaddemokrata városvezetés idején ítélte "támogatásra nem méltó" projektnek a fővárosi közgyűlés. Horváth viszont arra emlékeztetett: Tarlós téved, hiszen a tervek megvalósítására akkor létrehozott cég 800 milliós tőkét is kapott a közgyűléstől, hogy a belső erőforrásokat megmozgató, egészségközpontú és hatékony gyógyítás feltételeit megteremtésék. A frakcióvezető úgy tudja, a kórházak előző ciklusbeli államosításakor - Tarlós által - kiürített részvénytársaság megmaradt vagyona is az államhoz került, ami szerinte példátlan megoldás. A János Kórház évekkel ezelőtti fejlesztési terveit kellene most elővenni, mert Budán, jól megközelíthető helyen kell lennie az új kórháznak - érvelt Horváth.

Azt eközben továbbra sem tudni, pontosan mely kerületek vezetőivel egyeztetett Tarlós, amikor az OPNI egykori épületét találták a legalkalmasabb helynek az új központi kórház kialakítására. Tóth József, a 13. kerület szocialista polgármestere lapunknak mindenesetre azt mondta, őt nem keresték ebben a kérdésben.

A Hír24 információi alapján egyetlen pályázat érkezett arra a felhívásra, amelyben a felcsúti kisvasút építésére kerestek projektgazdákat. Arról még nincs információ, hogy ki jelentkezett a projekt megvalósítására.