Uganda;Balogh Sándor;Magyar Afrika Társaság;orvos misszió;

Balogh Sándor (balra) az Ugandába indulókkal FOTÓ: NÉPSZAVA

- Magyar orvosok segítenek Ugandában

Mától magyar orvosok dolgoznak Ugandában. A Magyar Afrika Társaság missziójában két orvos, egy ápoló és egy koordinátor vesz részt. A négy fős csapat, összesen egy hónapot tölt az afrikai országban. A Mbale nevű településen segítenek a rászorulóknak, napi 8-10 órában, szabadnap nélkül.

A Magyar Afrika Társaságnak, ez már a tizedik orvos missziója, amelyet a fekete kontinensre szervez. Az utóbbi években már több mint 35 ezer beteget vizsgáltak és gyógyítottak meg a társaság önkéntesei. Balogh Sándor, a társaság elnöke az indulás előtt lapunknak elmondta, azért erre a területre viszik az orvosokat, mert az azon a környéken élők nagyon ritkán találkoznak a modern medicinával, s így sok esetben a törzsi gyógyítókban bíznak.

"A Magyar Afrika Társaság kötelességének tekinti, hogy megtanítsa a helyi családokat, szülőket, anyákat az olyan orvosi praktikákra, amelyek Európában magától értetődőek, fekete Afrika legszegényebb területein viszont nem. Az ott élők azt sem tudják például, hogy ha lázas a gyerek, akkor minél több vizet, folyadékot kell neki adni" - mondta Balogh Sándor, aki szerint még hosszan lehetne sorolni a hasonló példákat. Ezért gyakran rajzokkal illusztrált kiadványokat, képregényeket osztanak a helyieknek, hiszen ezekkel könnyebb elmagyarázni a helyes gyógyítás módszereit.

Balogh Sándor arról is beszélt, hogy összeszűkült világunkban korunk fertőző betegségei is sokkal gyorsabban terjednek és bármikor eljuthatnak Európába, ahogy ez történt az Ebolával is. Ezért egy ilyen misszió kiváló lehetőséget teremt az orvosoknak és az ápolóknak is, hogy tovább képezzék magukat. Afrika egyes részein ugyanis olyan betegségekkel és fertőzésekkel találkozhatnak, amelyek Európában már több évtizede, esetleg több száz éve nincsenek jelen. Ennek a tudásnak a megszerzése különösen fontos és hasznos lehet a kint dolgozó magyar orvosok számára - nyomatékosította a Magyar Afrika Társaság elnöke.

Vlagyimir Putyin az év elején még arról számolt be, hogy a Távol Keleten, az Amuri megyében létesülő új űrrepülőtéren a felmerülő problémák ellenére, „hála Istennek”, folyik az építkezés, minden mozgásban van. Aztán kiderült, hogy több a gond annál is, mint amit néhány hónapja, vagy éve még csak feltételeztek.