A meneten készült képgalériánkat itt nézheti meg.
Tizenharmadszor tartották meg vasárnap délután Budapesten az Élet menetét azzal a céllal, hogy a résztvevők felekezeti és politikai hovatartozásra való tekintet nélkül együtt róhassák le kegyeletüket a holokauszt áldozatainak emléke előtt, és tegyenek hitet a társadalmi szolidaritás és a demokratikus politikai kultúra mellett.
Magyarországon ugyanaz a fajta antiszemitizmus tapasztalható, mint a második világháború előtt, és ami 560 ezer magyar zsidó halálához vezetett a holokauszt során. Ezt még az előtt mondta Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus (WJC) elnöke, hogy a Dohány utcai zsinagógától délután elindult volna az Élet menete. Lauder szerint az antiszemitizmus, az ezzel kapcsolatos jelenségek és a Jobbik tevékenysége árt az ország imázsának. A Jobbik tevékenységével kapcsolatos hírek ugyanis időnként teljesen háttérbe szorítják az olyan, a magyarok által tett fantasztikus dolgokat, mint például az 1956-os forradalom.
A WJC elnöke arra figyelmeztetett, ebben a helyzetben szükséges megvizsgálni az antiszemitizmus erősödésének az okait, illetve keresni, hogy mit tehetünk ellene. Az egész világon erősödik az antiszemitizmus, ezért van szükség az Élet menetére - fogalmazott Lauder. Heisler András, a Mazsihisz elnöke, szintén még a menet indulása előtt arról beszélt, üzenetértékűnek tartja Lauder részvételét, mert a WJC ezáltal azt demonstrálja, hogy számára fontos a magyar zsidóság, amely az utolsó nagy zsidó közösség Közép-Kelet-Európában.
A Mazsihisz elnöke szerint a WJC-nek, a magyar zsidóságnak és a magyar kormánynak is az az érdeke, hogy Magyarországon erős és független zsidó közösség működjön. Aharon Tamir, a nemzetközi Élet menete igazgatója ugyancsak aggasztónak nevezte az antiszemitizmus erősödését. Hozzátette: "ami Magyarországon történik, nagyon rossz". A menet viszont alkalmat ad arra, hogy a ma élőket emlékeztesse a holokauszt borzalmaira, és akár a kormányok figyelmét is felhívják arra, ha valamit nem jól csinálnak.
A tízezres menet a Dohány utcai zsinagógától indult, a szervezők magyar, izraeli és európai uniós zászlókat osztogattak résztvevőknek, megjelentek az MSZP, a DK, az Együtt és a Magyar Liberálisok Pártjának, az LMP vezetői, képviselői, s ott volt a menetben Colleen Bell amerikai, Vlagyimir Szergejev orosz és Roland Galharague francia nagykövet is. A tömeget Bandi László, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának tagja és Vattamány Zsolt (Fidesz-KDNP), a VII. kerület polgármestere köszöntötte. A menet a Károly körút - Bajcsy-Zsilinszky út - Andrássy út - Dózsa György út útvonalon az Ötvenhatosok terére érkezett, ahol megemlékeztek a februárban elhunyt Schweitzer József főrabbiról.
Beszédet mondott mások mellett Gordon Gábor, az alapítvány kuratóriumának elnöke, Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke és Verő Tamás rabbi. Lauder, ahogyan délelőtti sajtótájékoztatóján élesen kikelt a magyar szélsőjobboldal ellen: „a Jobbik fel sem fogja, micsoda kárt okoz Magyarország jövőjének!" – jelentette ki. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke videóüzenetet küldött. Diszkriminációnak nincs helye az Európai Unióban – hangsúlyozta. Meg kell tiltani bármilyen megkülönböztetést, történjen az nemi vagy faji hovatartozás, bőrszín vagy etnikai, netán szociális kötődés, nyelv vagy vallás, fogyatékosság, szexuális orientáció alapján.
Készítette: Kökényesi Gábor