Orbán Viktor;Rogán Antal;brókerbotrány;Quaestor;

FOTÓ: Népszava

- Quaestor-ügy: a kormány megint becsapja az embereket

Még a szakemberek számára sem egyszerű megoldással állt elő a Fidesz, ezúttal a bróker-károsultak megsegítésére. A Népszava forrásai arra figyelmeztetnek, hogy már az időpont megválasztása is arra utal, hogy részint a szombati fővárosi tüntetés, részint pedig a vasárnapi tapolcai időközi választás a magyarázata, hogy a Fidesz-frakció – tehát hangsúlyosan nem a kormány – állt elő az ötlettel, amelynek az üzenet jellege a fontos: a kormányzó párt megmenti a károsultakat. 

Az előterjesztett csomagot azért sem adhatta elő a miniszterelnök, mivel nem oly régen írt alá megállapodást az EBRD-vel, mely megállapodás, többek között arról szól, hogy a kabinet nem terjeszt elő a jövőben olyan törvényjavaslatot, amely a magyarországi pénzintézeteket sújtja, azok megkérdezése, beleegyezése nélkül. De érdemes odafigyelni az összjátékra – figyelmeztetnek szakértőink - Rogán Antal kiáll a nyilvánosság elé, ismerteti a tervet, a kormányfő pedig a szokásos rádióinterjújában azonnal reagál rá; beígéri az egyeztetést, mint kötelezettséget, de máris közli: a frakcióvezető által kijelölt út járható. Azóta hallhattunk már olyan kormányzati megnyilatkozást is, amely lényegében negligálná a bankok véleményét, és az esetleges szembenállás esetén is érvényt szerezne akaratának.

A most előterjesztett, ismételjük: nem könnyen megfejthető csomag egyik legsúlyosabb problémája, hogy a kormányzat megint csak megfeledkezik saját felelősségéről. A veszteséget szenvedőket újra azokkal akarja megfizettetni, akik vétlenek az ügyben. A bankok, a kereskedőházak, amelyek tisztességgel működnek a bennük bízók pénzéből, betéteiből kellene kompenzálni. A Rogán-féle közleményben egyetlen szó sem esik arról, hogy milyen mulasztás terheli a felügyeletet; a Magyar Nemzetik Bank alá bevont pénzügyi felügyeleti szervezetet. Pedig a dolgok éppen itt kezdődnek, vagyis a felelősség megállapításánál. Ehelyett pontosan azt akarják elhitetni az emberekkel, hogy a fokozatos rendteremtés során jutottak el a brókercégekig, ennek köszönhető, hogy kibuktak a visszaélések és kiderültek a csalások. Ebben az ügyben azonban a kormány nem tudja elhárítani az általa elkövetett hibákat, mint ahogy az MNB felelőssége is egyértelmű.

Hírmagyarázóink szerint a most ismertetett megoldást a pénzintézetek aligha fogadhatják el; ez ugyanis megint nem több mint politikai szemfényvesztés. Ráadásul egyelőre azt sem látni, hogy pontosan milyen szervezet lenne az, amelybe el kellene helyezni a károsultak részére szétosztandó összeget, illetve maguknak a károsultaknak kell-e oda tenniük a kötvényeiket? Ez egy állami szerv lenne, amelyet a kormány kontrollál? És ha igen, miként garantálja az anonimitást? Vajon nem indul-e NAV vizsgálat azokkal szemben, akiknél a kötvényvásárlást gyanúsnak, indokolatlannak tartják? Más megközelítésben: meg lehet-e bízni egy ilyen ügyben, ebben a kormányban?

Van további morális probléma is az előterjesztéssel, figyelmeztet szakértőnk. Az tudniillik, hogy épp úgy, mint a devizahitelesek ügyében, nem foglalkozik a kötvényvásárlók saját maguk által vállalt kockázataival. Ezek az emberek ugyanis, tudták, hogy amikor magas hozamú papírt vásárolnak, akkor rizikót is vállalnak. A jóval átlagos fölötti kamatígéret mögött nincs igazi garancia, s az aki ilyen akcióba kezd az tudja is. Vagy legalábbis tudnia illik.

Végül álljon itt még egy kérdés: mi lesz azzal a pénzzel, amelyet maga a kormányzat bukott el, miközben törvénytelenül helyezte ki a pénzét brókercégbe? Azt is a pénzintézetek fogják megtéríteni?

A Fidesz "erkölcsi kötelessége"
Erkölcsi kötelességnek nevezte a Quaestor-ügy károsultjainak kártalanítását a Fidesz-frakció szóvivője.  Tuzson Bence sajtótájékoztatóján azt mondta: arra számítanak, hogy mindenki visszakapja majd a pénzét. A létrejövő káralappal kapcsolatban elmondta, hogy abba minden olyan pénzeszköz bekerül, amely alapot adhat a kártérítésre. Rendelkezésre áll a Befektetővédelmi Alap (Beva) forrása, a kártalanításhoz ezen felül szükséges pénzt pedig hosszú távon azoknak az intézményeknek kell állniuk, akik egyébként is befizetői a Bevának. Ők ehhez áthidaló kölcsönt kaphatnak a jegybanktól. Mindezért cserébe megkapják majd a Quaestor felszámolásából származó vagyont - magyarázta a frakciószóvivő.



A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, L. Simon László családi panziója újabb botránnyal került a média középpontjába. Miután kiderült, hogy uniós pénzből újítják fel azt a két utat a Velencei-tó környékén, amelyből az egyik L. Simon László panziójához és borászatához vezet, itt egy újabb szaftos részlet a vendégházról. A 444.hu szúrta ki, hogy az államtitkár tulajdonában lévő panzió a legenybucsu.hu oldalon szexhirdetések mellett reklámozza magát.