Görögország;Athén;Alexisz Ciprasz;

A képen görög és európai uniós zászlók. FOTÓ: Matt Cardy/Getty Images

- Visszaveszik a görög közszolgákat

Görögország eltökélt abban, hogy folytassa a hitelezőkkel szembeni konfrontációs politikáját. Az athéni törvényhozás megkezdte a tárgyalásokat arról, hogy visszaállítják tisztségükbe a 4000 elbocsátott közalkalmazottat, akiket a megszorítások miatt bocsátottak el a közszférából 2010 után.

 A „közszféra demokratizálása” nevű javaslat elfogadásával valóra váltanák a Sziriza választási ígéretét. Alekszisz Ciprasz miniszterelnök ugyanis még a kampány során ígéretet tett arra, hogy újra munkát ad az állam az elbocsátott személyeknek. A javaslatról a következő hónapokban várható szavazás.

Jeorjiousz Katrugalosz államreformért felelős államtitkár azt közölte, hogy a törvény az „első lépés” arra, hogy „öt évig tartó reformellenes időszak után visszaállítsuk a demokratikus és alkotmányos rendet”. Először az elbocsátott rendőröket, valamint a tanárokat és egyéb iskolai alkalmazottak kaphatnák vissza munkájukat. Ciprasz kormánya a jövő évben 15 ezer további közalkalmazottat kíván foglalkoztatni. Az Eurofond nevű uniós hatóság adatai szerint 2008-2013 között Görögország 11 százalékkal csökkentette az állami alkalmazottak arányát. Ebben a tekintetben az ország az EU éllovasa.

A MetronAnalysis felmérése szerint a görögöknek továbbra is elsöprő többsége tart ki az euró mellett. A közös európai valutát megtartani kívánók aránya 82 százalék, miközben 14 százalék szeretné a drachma visszaállítását.

A szólás- és sajtószabadságról, a magánélethez való jogról, a hatalom és az egyén viszonyáról rengeteg kérdést vet fel Laura Pointras amerikai filmrendező dokumentumfilmje, a CitizenFour. A Nyitott Társadalom Archívum (OSA) és a Közép-európai Egyetem (CEU) szervezésében e héten Magyarországon első alkalommal vetítették le az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt szerződéses alkalmazottja, Edward Snowden történetét megörökítő, idén Oscar-díjjal jutalmazott alkotást.