Egy, a kormány szerdai döntéseiről is beszámoló tegnapi sajtóbeszélgetésen Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter újságírói kérdésre válaszolva félresöpörte Tarlós István főpolgármester nyilatkozatait, hogy ő és a kerületi polgármesterek egy része a bezárt Lipót (OPNI) helyén tartaná jónak az új budapesti szuperkórház felépítését. Lázár megerősítette: a kormányfő továbbra is azt várja főpolgármestertől és a fővárosi Fidesz-frakciótól, kérdezzék meg a budapestieket, mit gondolnak a mai egészségügyi ellátásról, szerintük hol kellene fejleszteni.
FOTÓ: TÓTH GERGŐ, Népszava
Az utóbbi napokban a területért felelős államtitkár után csak Zombor-csomagként emlegetett reformmal kapcsolatban nyilvánosságra került találgatásokat értékelve Falus Ferenc korábbi országos tisztifőorvos lapunknak úgy nyilatkozott, a kormány átalakítási tervei most sem az alapkérdéssel foglalkoznak. Minden reformot abból a szempontból kell értékelni, hogy segíti-e a magyar emberek egészségben töltött életéveinek a meghosszabbítását vagy sem – érvel a baloldal tavalyi közös főpolgármester jelöltje. Márpedig a kórházi rendszer átalakításának mostani tervei tovább szűkítik a betegek hozzáférési esélyeit a jó színvonalú ellátáshoz, éppen a legkisebb jövedelemmel rendelkező rétegeket és térségeket hozva az eddiginél is rosszabb helyzetbe.
TÓTH GERGŐ, Népszava
A tervek nem adnak választ az alapkérdésre, vagyis az elvont állami pénzek visszapótlására. Falus szerint egyszerűen mellébeszél a kormány, amikor a kórházi adósságok rendezését anélkül képzeli el, hogy rendszerszinten biztosítaná a zavartalan működés feltételeit. Azonnal 200 milliárdra lenne szükség az egészségügyben: 100 milliárd forint fedezné az eddigi beszállítói tartozásokat, másik ugyanekkora összeg elejét venné az újabb adósságoknak.
Az OEP kasszájába átutalt 100 milliárddal be lehetne fejezni az államháztartási törvény folyamatos megsértését, hiszen fedezet nélkül egy állami cég, így az állami kórház is jogellenesen rendel eszközöket. A szakember úgy látja, ha nem fizetik ki a kórházak beszállítóinak a már leszállított felszerelés ellenértékét, akkor nyugodtan fizetésképtelenséget jelenthet a magyar állam.
Közben a beszállítókat tömörítő szervezetek továbbra is várják a kormány tárgyalási ajánlatát, de az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók (ETOSZ) igazgatója, Holchacker Péter arról számolt be, hogy eddig senki nem kereste őket az egyeztetéssel megbízott Állami Egészségügyi Központból.
A baloldali ellenzéki pártok egységesen óriási hibának nevezték Tarlós István főpolgármester tegnap nyilvánosságra került bejelentését arról, hogy ő és több kerületi polgármester a Hűvösvölgyben, az egykori OPNI hét éve üresen álló műemléki épületében tartja elképzelhetőnek az új budapesti központi kórház kialakítását. Az MSZP és az Együtt mellett Falus Ferenc is tragikusan rossz döntésnek, egyszerűen hülyeségnek tartja a felvetést. Emlékeztet rá, hogy ma a pesti oldalon a Honvéd Kórház az egyetlen, amely az ellátás valamennyi elemét kínálni képes a betegeknek. A város másik végén, Dél-Budán a Szent Imre Kórház Tétényi úti tömbjéből csak a traumatológia hiányzik, ráadásul lenne hely további fejlesztéseknek, ott a metró és közel vannak az autópályák. Ugyanilyen megfontolások alapján a BAH-csomópont, vagyis a mai Sportkórház környéke is jó megoldás lehet. A szakember szerint a sürgősségi betegellátáshoz a kiváló közlekedés alapfeltétel, a Lipót pedig a nap jelentős részében megközelíthetetlen.
Az egészségpolitikus a Figyelőnek a János Kórház bezárását felvető múlt heti híréről szólva emlékeztet rá, hogy az 1600 ágyas kórházzal együtt sincs elég kórházi kapacitás a fővárosban. Azon azonban szerinte is érdemes lenne elgondolkodni, hogy a közeli Kútvölgyivel együtt milyen fejlesztések valósuljanak meg a János felújításakor.
Felvetésünkre, hogy a lakosság megkérdezése, egy esetleges népszavazás elindítása újabb kommunikációs trükk-e, amely a döntések elodázását szolgálja és egyben jelzi a központi vezetés tehetetlenségét is, Falus Ferenc úgy fogalmazott: ma nem tud mit kezdeni a kormány a helyi hatalommal, pedig ebben az ágazatban tényleges központosításra lenne szükség.