Habár a Budapesti Vegyiművek Zrt.-t hivatalosan még 2008-ban felszámolás alá vonták, annak Illatos úti telepe a mai napig gondot okoz. Az itt található csaknem 2000 tonna veszélyes hulladék ugyanis aktívan szennyezi környezetét, aminek megszüntetésére semmilyen jel nem utal. A 444.hu és a Greenpeace helyszíni beszámolója szerint a káros vegyi anyagok szabadon úsznak szét és mérgezik Budapest belterületét.
De mégis mi történt eddig, hogy a helyzet ilyen súlyossá vált? A válasz meglehetősen egyszerű: semmi. Munkálatok ugyan már folytak az áldatlan állapotok megszüntetése érdekében, de azok rendre kudarcba fulladtak. A Hídépítő Zrt. és alvállalkozói 2005-ben - az Európai uniós (EU) finanszírozással - összesen 1,4 milliárd forintból megkezdték a talajvíz megtisztítását, a munka során viszont a szivárgó anyagokat nem szállították el.
Az ugyanis nem a Hídépítő, hanem a Vegyiművek feladata lett volna, de e kötelezettségének nem tett eleget. Ezt tetézte később, hogy a vállalkozók - az EU-s szerződést megszegve - a tisztítással leálltak, és a környezet szennyezettségét sem mérték tovább. Öt évvel később aztán újabb "munkák" kezdődtek, azok viszont már csak szinten próbálták tartani a lehetetlen helyzetet.
Ahogyan az a környezetvédelmi felügyelet határozatában áll: "2011. augusztus 3. és 2011. augusztus 23. napján tartott helyszíni ellenőrzést a telepen, ahol rögzítésre került, hogy a szabadban tárolt hulladékokat és vegyi anyagokat a nagy melegek idején folyamatosan locsolják, hogy az esetleges tüzet, robbanást megakadályozzák." Félni tehát féltek az esetleges bajtól a szakemberek, tenni viszont ekkor sem tettek semmit. Vagy legalábbis nem túl hatékonyan.
Azóta viszont még ennyi sem történt, a felszámolás alatt álló Vegyiművek ügyeit intéző cég semmit sem tud érdemben tenni a szennyezéssel. Így hiábavaló a hatóság erre vonatkozó többszöri bírsága is, mivel azok rendre a fiókban landolnak - mondta a 444.hu-nak Varjú Attila, a felszámoló cég embere. A kezelő cég fizetni nem tud, a szennyezés felszámolására pedig végképp nincsen lehetőségük - tette hozzá.
Az ügy végső elsimítására elvileg két lehetőség mutatkozik: az egyik az állam beavatkozás, vagyis, hogy újabb milliárdokért elszállíttassa a veszélyes anyagokat a telepről. Erre viszont nem sok esély van. A másik lehetőség az volna, ha valaki felvásárolná az értékes ipari területet. A terület megtisztítását a vevőnek vállalnia kéne, amit a felszámoló beszámítana a vételára. De miután a telep és környéke fokozottan veszélyesnek helynek minősül, az állam nem engedélyezi a terület árusítását.
Mindenesetre a Greenpeace véleménye az ügy kapcsán elég egyértelmű. Szerintük egy tűzeset beláthatatlan következményekkel járna a telepen. A szennyezés jól láthatóan kijutott a környezetbe, amit a korábbi évek talajvíz-vizsgálati eredményei is megerősítenek. A területen a lakosság védelme érdekében azonnali beavatkozásra van szükség - mondták. A kérdés már csak az, ki és mikor fogja a problémát megoldani.
Baranyi Krisztina (EGYÜTT) a telep bejárása után a volt Vegyiművek területén zajló drasztikus mértékű és hatású, évek óta folyamatosan tartó környezetkárosítások miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.