KDNP;magáncsőd-terv;

- Magáncsőd-terv ismét a KDNP-től

A KDNP régi-új elképzelése szerint akár 50 százalékkal is csökkenhet az adóssága annak, aki részt vesz a családi csődvédelemben – írja a Figyelő Online. A párt azzal támasztja alá a javaslat törvénybe foglalását, hogy szerintük “a devizahitelek kivezetésével normalizálódott az adósságszerkezet”.

A rendszer önkéntes módon működne, viszont aki belép a csődvédelembe, annak számítania kellene rá, hogy a kirendelt csődbiztosok megtilthatják neki, a nagyobb vásárlásokat, sőt, előírhatják azt is, hogy akinek van kocsija, nyaralója, az adja el az adósságrendezés érdekében. A várhatóan 2016-tól élő szabályozás szerint a csődbiztosok bizonyos időközönként személyesen is felkeresik az adósokat és ellenőrzik, hogy nem költekeznek-e túl. A javaslat szerint ez a törvény azért lenne előnyös az adósoknak, mert összességében kevesebb pénzt kellene visszafizetniük, a hitelintézeteknek pedig azért, mert a már lejárt és gyakran behajthatatlan tartozásukat nagyjából 20 százalékért tudnák eladni.

Fontos viszont, hogy a jövedelemmel nem rendelkezőkön ez sem segítene. A magáncsőd kérdését már több éve lebegtetik, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a késlekedést azzal indokolta, hogy a devizahitelek olyannyira torzították a hazai hitelpiacot, hogy mindenképpen meg kellett várni, amíg erre megoldás születik. A Bankszövetség nem észrevételezte az értesülést, de jelezte, szakértői szintem már hónapok óta tartanak az egyeztetések a minisztériumok, az MNB és a bankok között.

Az eddigi lakásépítési hozzájárulás - közkeletű nevén a szocpol - 2011-es visszaállítása nem hozott érdemi fellendülést a lakáspiacon. A tervekben kalkulált évi négyezer család helyett az első két évben csak alig több mint ezer igénylő élt a lehetőséggel. Ezért a kormány július 1-től visszaállítja az új, a használt lakások vásárlásához és a meglévők bővítéséhez is felvehető állami támogatást, most éppen Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) néven.