„Az emberek megtörnek. Csökkentették a fizetésüket, amiért sztrájkolnak, holott különben is alig tudnak megélni a bérükből. Ezért a kollégák egy része már felhagyott a sztrájkkal. A tanárikban feszült a hangulat, az emberek közötti viszonyok egyre rosszabbak. A diákok helyett a sztrájkról beszélnek, Verbićről, arról, hogyan lehet túlélni és kifizetni a számlákat” – mondta el Milorad Antić, a Szerbiai Tanügyben Dolgozók Szakszervezete (SRPS) alelnöke és a sztrájkbizottság tagja.
Mintegy 6000 dinárral kevesebb pénzt kapnak kézhez azok a szerbiai tanügyi dolgozók, akik rövidített, 30 perces órákkal sztrájkolnak. Ha figyelembe vesszük, hogy a tanügyben 38 ezer dinár az átlagbér, nem csoda, hogy egy ilyen nyomásgyakorlás meghozza az eredményeket. A sztrájkot folytató két tanügyi szakszervezet hétfőn tárgyalásokat folytatott az oktatási minisztériumban.
„Reméljük, hogy ezen a héten sikerül megoldást találni a sztrájkra, hogy a tavaszi szünet után, április 15-étől normalizálódjon a munka az iskolákban. Arra számítunk, hogy az oktatási miniszter és a szerbiai kormány elfogadja a tanügyi dolgozók minimális feltételeit. A gyerekekre nézve rossz hatással lenne, ha folytatódna a sztrájk. A nettó átlagfizetésnek megfelelő összegű pénzügyi támogatás kérünk a tanároknak, akár három részletben is kifizetve, októbertől decemberig” – mondta Antić.
A szerbiai tanügyi dolgozók tavaly november 17-én kezdtek sztrájkba, fő követelésük pedig jelenleg az, hogy az átlagosan 38 ezer dinárt kereső tanároknak az átlagbérrel megegyező összegű pénzügyi támogatást fizessenek ki az illetékesek.