Beszédében Ferenc pápa hangsúlyozta: "Konkrét segítséget nyújtva, kézzelfogható módon védelmezzük testvéreinket és nővéreinket, akiket üldöznek, száműznek, legyilkolnak, lefejeznek pusztán azért, mert keresztények. Ők a mi mai vértanúink, nagyon sokan vannak, kijelenthetjük, hogy sokkal többen vannak, mint korábbi századokban."
A szentatya arra kérte a nemzetközi közösséget, ne szemlélje szótlanul és tétlenül ezt a tűrhetetlen bűncselekményt, a legalapvetőbb emberi jogok aggasztó semmibe vevését. "Kérem, hogy a nemzetközi közösség ne fordítsa el a fejét" - mondta a pápa, a kenyai Garissa egyetemen végrehajtott tömegmészárlásra utalva. Az egyetemen a terroristák vallásuk szerint különválasztották a diákokat, a muszlimokat elengedték, a keresztényeket halomra lőtték.
Húsvét vasárnapján Ferenc pápa zarándokok tízezrei előtt zuhogó esőben misézett - fedett oltárnál - a Szent Péter téren, majd amikor elállt az eső, a papamobillal körbejárt és áldást osztott. Hagyományos húsvéti békeüzenetében a katolikus egyházfő a megbékélést sürgette Szíriában, Irakban. Reményét fejezte ki, hogy az izraeliek és a palesztinok között véget vetnek az évek óta tartó szenvedésnek és megosztottságnak.
Sürgette a vérontás lezárását a polgárháború sújtotta Líbiában és Jemenben. Felemelte szavát a nigériai, szudáni, kongói megbékélésért. Vasárnapi üzenetében is elítélte a kenyai keresztény diákok lemészárlását. Szorgalmazta az ukrajnai megbékélést, remélve, hogy minden érdekelt fél elkötelezett az ottani konfliktus lezárása mellett. A pápa elítélte a rabszolgatartást, az ember- és kábítószer-kereskedelmet, valamint a nemzetközi fegyverkereskedelmet.
Ferenc pápa elismerően szólt a Hatok és Irán között múlt héten a svájci Lausanne-ban létrejött nukleáris megállapodásról, úgy vélte, a keretegyezmény egy biztonságosabb és egy testvéribb világ megteremtése felé tett döntő lépés lehet. Beszéde után a pápa Urbi et Orbi áldását adta Róma városára és világra. Pápává választása óta ez volt Ferenc harmadik húsvéti békeüzenete.