Mostanában azonban a szokottnál is többen utaznak Waterloo-ba, és a megemlékezés június 18-án, az 1815-ös csata évfordulóján tetőzik majd. Bár a csata idején a belga állam még nem is létezett, területe az Egyesült Holland Királysághoz tartozott, a mai Belgium saját ünnepeként emlékezik meg a bicentenáriumról.
Ennek keretében Belgium olyan kéteurós pénzérmét kívánt kibocsátani, amely hátoldala a waterloo-i csatára emlékezik a csatamezőn található oroszlános szoborral és felirattal. Az eurózónában a papírpénzek egyformák, a fémpénzek egyik oldalát azonban a tizenkilenc ország maga készítheti el. A franciák büszkeségét azonban kétszáz év elteltével is sértette a waterloo-i csata efféle „megünneplésének” gondolata.
Francois Hollande elnök kormánya hivatalos levélben tiltakozott a belga kéteurós elkészítése ellen. Szerintük egy ilyen érme „negatív jelkép” lenne, amely „ellenséges érzelmeket” kelthet Franciaországban. Sőt, Párizs szerint egy Waterloo-jellegű „konfliktus” dicsőítése az európai egység ellen való. A francia ajkú belgákat ez a reakció különösen meglepte, hiszen többségük szinte kritikátlan rajongója mindennek, ami francia.
A belga kormány nem adta fel teljesen a dolgot. Felmerült, hogy a Waterloo-s fémpénzt három- vagy öteurós emlékérmeként kellene kibocsátani. Mivel ilyen értékű eurós érme nincs, erre nem vonatkozik a közösségi egyeztetés kötelezettsége. A britek, akik nem tagjai az eurózónának, mindenesetre ötfontos érmével emlékeznek meg arról a győzelmükről, amelyről egyébként az egyik legnevezetesebb londoni pályaudvart is elnevezték. Jó ideig, 2007-ig amúgy oda érkezett meg a Párizsból (és Brüsszelből) induló Eurostar szupervonat is.
A történet jól jelzi, hogy a történelmi múlt árnyéka nem csak Kelet-Európában vetül rá a jelenre. Miközben Franciaország tele van a győztes napóleoni csaták emlékműveivel, a franciák a waterloo-i vereségre való közvetett emlékezést is az „európai egység” elleni támadásnak látják.
Az Orbán-kormány gazdasági ámokfutását látván egy ideig nem kell izgulnunk azon, hogy mi kerüljön fel a magyar euró érmére. A mi címerünkben is szereplő kettős kereszt és három halom pedig már úgyis ott szerepel a szlovák kéteuróson.