Jemen;tűzszünet;vöröskereszt;

- Tűzszünetet sürget a Vöröskereszt Jemenben

Két repülőgéppel segélyszállítmányt indított a Nemzetközi Vöröskereszt Jemenbe, ahhoz azonban, hogy a fővárosból, Szanaából el tudják juttatni a segélyt Adenbe, 24 órás tűzszünetre lenne szükség. ENSZ-források szerint az elmúlt két hét harcaiban már legalább 500 ember veszítette életét Jemenben.

A jemeni síita huszi lázadók letartóztatták egy szunnita iszlamista párt, a Muzulmán Testvériség jemeni ágának számító Islah több mint 120 tagját, köztük a párt két vezetőjét, Mohammed Kahtant és Hasszan al-Jerit – ezt a tömörülés vasárnap közleményben jelentette be. Az Islah párt támogatja a megbuktatott elnök hatalmának helyreállításáért fellépett, a síita huszik elleni légicsapásokat végrehajtó, Szaúd-Arábia vezette koalíciót.

A huszik tavaly szeptemberben vették be a jemeni fővárost, Szanaat, ezt követően az államfő, Abd Rabbo Manszúr Hadi Ádenbe, Jemen második legnagyobb városába menekült, majd nemrégiben Szaúd-Arábiában keresett menedéket. Ahmed Asiri szaúdi szóvivő vasárnap közölte, hogy a szaúdi gépek a huszik állásait és utánpótlás-útvonalait bombázták. A szaúdiak azzal vádolják a huszikat, hogy megpróbálnak elrejtőzni a civilek között. Hétvégén is intenzív harcok folytak Ádenben a lázadók és a Hadi elnökhöz hű erők között. A koalíciós erők légihídon dobtak le fegyvereket az elnököt támogató csapatoknak.

Az orosz külügyminisztérium a hétvégén „abszurdnak és felelőtlennek” nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint Moszkva fegyvereket szállít a huszi lázadóknak. Oroszország részt vett a Jemenben tartózkodó állampolgárai és más államok polgárainak evakuálásában, de nem avatkozik be a jemeni belső válságba, közölte Alekszandr Lukasevics külügyi szóvivő. Vasárnap érkezett meg Oroszországba a negyedik utasszállító gép, amely orosz, ukrán, üzbég, kubai és iraki állampolgárokat mentett ki a polgárháborúba süllyedt Jemenből. Ezt a moszkvai kormányzathoz közelálló RT hírtévé honlapja közölte.

Hét közben az ENSZ is kimenekítette alkalmazottait Jemenből, bezárták az Egyesült Államok, Törökország és Japán szanaai nagykövetségét is. Pakisztán vasárnap 170 állampolgárát szállította el Szanaából, korábban már 800-an távoztak. Kína, Egyiptom és Szudán is repülőt küldene saját állampolgárai kimenekítésére.

A közvetlen internet-használattól eltiltották ugyan, de a twitter segítségével mégis kommunikálhat a külvilággal Chelsea Manning. Az amerikai kiskatonát korábban – akkor még Bradley Manning volt a neve – 35 év börtönre ítélték, mivel több mint 250 ezer titkos dokumentumot, jórészt diplomáciai táviratokat töltött le a washingtoni külügy-, illetve a védelmi minisztérium adatbázisaiból, s átadta azokat a Wikileaks leleplező hírportálnak.