pészah;kovászégetés;

 MTI Fotó: Kallos Bea

- Kovászégetés pészah előtt

Oberlander Báruch, a Budapesti Ortodox Rabbinátus és a Chabad-Lubavics irányzat magyarországi vezetője ortodox zsidó férfiak társaságában kovásszal készült termékeket égetett, és imádkozott pészah ünnepe előtt Budapesten 2015. április 3-án. 

A zsidók az egyiptomi fogságból való menekülésükre emlékeznek pészah ünnepén. Azért égetik el a kovásszal készült ételmaradékokat, mert vallásuk tiltja a kovásszal készült ételek fogyasztását és otthon tartását ebben az időszakban.

MTI Fotó: Kallos Bea

MTI Fotó: Kallos Bea

3500 évvel ezelőtt, az egyiptomi kivonulás idején őseik a kivonulásra készülve bedagasztották a kenyértésztát, de már nem maradt idő, hogy meg is kelesszék, ezért a mai napig az ünnepen nem fogyasztanak és nem tárolnak kovászos ételt. 

Heisler András: pészah a szabadság ünnepe

Pészah évezredek óta a szabadság felemelő ünnepe, amelyen a zsidók az Egyiptomból való kivonulásukra emlékeznek - olvasható a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökének közleményében. Heisler András üzenetében felhívta a figyelmet arra, hogy a pészah és a keresztény húsvét az idén egy időpontra esik, szimbolizálva a zsidók és a keresztények közös gyökereit és összetartozásukat.

Kiemelte: a szétszórattatásban élő zsidók számára ez az ünnep arra is példát mutat, hogy "miként emeljék fel büszkén a fejüket", és legyenek azok, akik. Míg Mózes követői valódi rabigáikat vetették le, addig ma leginkább a belső korlátaiktól kell megszabadulniuk a zsidó embereknek - írta.

Hozzátette, nem könnyű feladat alattvalói szerepből egyenrangú féllé válni. Mint ahogyan az sem egyszerű, hogy az asszimiláció csábítása ellenére valaki magától értetődően legyen zsidó. Hosszú lesz ez az út is, de végre elindultunk rajta - fogalmazott a Mazsihisz elnöke. Heisler András békés húsvéti ünnepeket kívánt keresztény felebarátainak, és kifejezte együttérzését mindazokkal, akik a vallási üldöztetés miatt nem ünnepelhetnek szabadon. Hozzátette: bízik abban, hogy a "szörnyű megpróbáltatások közepette a csodás egyiptomi kivonulás példája számukra is reményt ad".

Az iráni atomprogramról kötendő végleges megállapodásnak magában kell foglalnia Izrael létezéshez való jogának elismerését – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszerelnök pénteken, a vitatott atomprogramról szóló keretmegállapodás előző napi elfogadása miatt összehívott rendkívüli kormányülés után.